Seminarium doktoranckie „Metoda regulacji strumienia świetlnego w oświetleniu terenów zewnętrznych uwzględniająca luminancję nieboskłonu nocnego”

24-03-2023

Zapraszamy na seminarium doktoranckie, które odbędzie się 29 marca 2023 r. o godz. 11:15 w sali Rady Wydziału WE-007.
Pan mgr inż. Magdalena Sielachowska przedstawi wyniki swoich badań w związku ze złożeniem rozprawy doktorskiej.

Promotorem rozprawy jest dr hab. inż. Maciej Zajkowski, Prof. PB z Katedry Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego PB.

Streszczenie:

Problem nadmiernego zużycia energii jest tematem wnikliwie analizowanym przez ostatnie lata. Na Świecie ponad 4,3%, a w Polsce około 7% całkowitego rocznego zużycia energii elektrycznej jest wykorzystywane na potrzeby oświetlania dróg i ulic. Znaczący wpływ na wysokie zużycie energii elektrycznej oraz rosnące ceny mają przestarzałe, nieefektywne systemy oświetleniowe. Dlatego też coraz więcej miast podejmuję próbę poprawy obecnie panującej sytuacji, poprzez modernizację oświetlenia ulicznego. W większości przypadków modernizacja dotyczy głównie wymiany istniejących opraw drogowych na energooszczędne oprawy ledowe. Stosowanie nowych systemów sterowania oświetleniem pozytywnie wpływa na zużycie energii, jednak zazwyczaj ogranicza się wyłącznie do załączania bądź wyłączania opraw o zadanych godzinach. Autorka pracy proponuje wykorzystanie luminancji nieboskłonu w celu poprawy efektywności energetycznej oświetlenia drogowego. W idealnych warunkach ciemnego nieba w skład luminancji nieboskłonu wchodzi jedynie światło gwiazd i Księżyca. Niestety, w czasach szybkiego rozwoju gospodarczego na obszarach zurbanizowanych obserwacja gwiazdozbiorów jest praktycznie niemożliwa. Wynika to z pojawiającej się na niebie łuny miejskiej, będącej efektem zanieczyszczenia świetlnego nocnego nieba. W efekcie luminancja nieboskłonu jest wyższa niż podczas idealnie ciemnych nocy.
Głównym celem pracy było opracowanie metody regulacji strumienia świetlnego w oświetleniu terenów zewnętrznych, poprzez uwzględnienie strumienia emitowanego w półprzestrzeń górną, luminancji nieboskłonu nocnego, światła Księżyca oraz wpływu warunków środowiskowych i obiektów sportowych. W niniejszej pracy udowodniono, że istnieje możliwość poprawy efektywności energetycznej oświetlenia drogowego nawet o około 20%, poprzez uwzględnienie strumienia wyemitowanego w górną półprzestrzeń, luminancji nieboskłonu nocnego, światła pochodzącego od Księżyca oraz obiektów sportowych. Uzyskano możliwość wysterowania opraw oświetlenia drogowego w celu ograniczenia zużycia energii na potrzeby oświetlenia.

Serdecznie zapraszamy!