Katedra Elektrotechniki Teoretycznej i Metrologii

Działalność naukowa Katedry koncentruje się wokół prac w dziedzinach:

•  elektrotechnika teoretyczna:

•  Badanie dynamiki pola termicznego w torach prądowych metodami analitycznymi.
    •  Numeryczna analiza pola termicznego w urządzeniach elektrycznych (systemy ogrzewania podłogowego) z wykorzystaniem procesorów kart graficznych.
    •  Zagadnienia elektromagnetyczne w zakresie średniej i wielkiej częstotliwości w materiałach złożonych. Makroskopowe właściwości elektryczne i zasady modelowania materiałów dyspersyjnych o złożonej strukturze.
    •  Metody numeryczne w obliczeniach pól elektromagnetycznych, schematy szerokopasmowe w analizie pól elektromagnetycznych: metoda elementów skończonych, metoda różnic skończonych.
    •  Metody przetwarzania równoległego i rozproszonego, zastosowanie systemów wielokomputerowych w zagadnieniach elektrycznych. Równoległe realizacje wybranych algorytmów numerycznych stosowanych w obliczeniach problemów polowych i przetwarzaniu sygnałów.
    • Analiza i optymalizacja rozkładu pola termicznego z zastosowaniem schematów numerycznych.
    • Możliwości zastosowania materiałów kompozytowych i materiałów o periodycznej strukturze materiałowej w konstrukcji układów działających w zakresie średniej i wielkiej częstotliwości.
    • Elektromagnetyczne materiały kompozytowe małych częstotliwości: komputerowe algorytmy analizy pola elektromagnetycznego cienkowarstwowych kompozytów, przewidywanie ich właściwości elektrycznych i magnetycznych.
    • Metamateriały pola skalarnego: kształtowanie pola elektrycznego za pomocą meta materiałów, metody konstruowania oraz prototypowania metamateriałów, m.in. z użyciem druku 3D.
    •  Analiza wpływu materiałów budowlanych i konstrukcji budynków na wartości natężenia pola elektrycznego.
    • Wyznaczanie i kształtowanie rozkładu pola magnetycznego w układach z cewką planarną.
    • Badania właściwości dwuskładnikowych stopów żelaza i niklu (FeNi) otrzymywanych w procesie magneto-elektroosadzania.
  • metrologia:

• Analiza właściwości metrologicznych wybranych kondycjonerów sygnałów stosowanych w tensometrii oporowej oraz w innych czujnikach rezystancyjnych.
    • Opracowywanie urządzeń pokładowych stosowanych w bezzałogowych aparatach latających (UAV): dalmierze, alternatywne systemy zasilania, systemy rozpoznawania obrazów, analizatory jakości powietrza.
    • Wybrane metody estymacji szybkości oraz długości pojazdów na podstawie dyskretnych sygnałów pozyskanych z czujników magnetorezystancyjnych AMR.
    • Badania zjawiska pamięci elektro-rezystancyjnej w strukturach opartych na nadprzewodniku wysokotemperaturowym YBa2Cu3O7-x.
    • Badania procesów przełączania optoelektronicznych elementów komutacyjnych opartych na nadprzewodniku wysokotemperaturowym YBa2Cu3O7-x.
    • Wyznaczanie niepewności pomiarów oraz zdolności pomiarowej przyrządów przy użyciu różnych metod.
    • Opracowanie i praktyczne wykorzystanie różnych metod motywacji i nauczania studentów w zakresie elektrotechniki i metrologii.

Pracownicy Katedry prowadzą zajęcia dydaktyczne dla studentów 3 kierunków studiów (elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja, ekoenergetyka) z zakresu elektrotechniki teoretycznej (teoria obwodów, teoria pola), metrologii (wielkości elektrycznych i nieelektrycznych) oraz informatyki technicznej (technologie informacyjne, informatyka, programowanie strukturalne i obiektowe, metody numeryczne). Dodatkowo prowadzone są zajęcia dydaktyczne w języku angielskim dla studentów przyjeżdżających w ramach programu Erasmus (Electrical Circuits, Application of computer science in electrical engineering, Techniques of presentation).

W ramach Katedry funkcjonują następujące laboratoria: Laboratorium Informatyki Technicznej, Laboratorium Podstaw Elektrotechniki, Laboratorium Miernictwa Elektrycznego, Laboratorium Techniki Eksperymentu, Laboratorium Miernictwa Wielkości Nieelektrycznych i Laboratorium Modelowania Numerycznego.