Oferta dla szkół podstawowych, klasy I–V

Wykłady interaktywne

czas trwania: 45 minut, miejsce – aula WE lub wyjazdowo

Uwaga: W związku z zagrożeniem COVID-19 wykłady odbywają się na platformie MS Teams.
  • Działanie maszyn prostych i czujników
    Prezentacja zasady działania maszyn prostych oraz czujników wielkości fizycznych na przykładzie zestawu Lego Mindstorms EV3. Słuchacze poznają sposób ich budowy oraz praktyczne przykłady zastosowania.
    dr hab. inż. Adam Idźkowski, prof. PB
  • Lasery i inne bajery
    Lasery są z nami od ponad 50 lat i zapewne każdy choć raz cokolwiek o nich usłyszał. Ale czym właściwie jest LASER i dlaczego stał się tak ważnym elementem naszego życia? W ramach wykładu omówione zostaną podstawy działania laserów oraz ich różnorodne zastosowania, tj, drukarka laserowa, skaner laserowy, mikrofon laserowy, skalpel laserowy i wiele innych. Przeprowadzony zostanie pokaz wykorzystania promieniowania laserowego w skanowaniu obiektów trójwymiarowych.
    dr hab. inż. Jacek Żmojda, prof. PB
  • Skąd się bierze prąd w gniazdku?
    Uczniowie poznają podstawowe metody produkcji energii elektrycznej (elektrownie węglowe, wiatrowe, słoneczne i wodne) oraz drogę jaką przebywa prąd od elektrowni do odbiorcy. Wykład poparty będzie prezentacją multimedialną zawierającą wiele zdjęć i filmów oraz pokazem modeli różnych elektrowni (m. in. słonecznej i wiatrowej). W trakcie zajęć każdy będzie mógł własnoręcznie wyprodukować prąd.
    dr inż. Grzegorz Hołdyński

Warsztaty

czas trwania: od 45 minut do 90 minut, miejsce – laboratorium WE, liczba osób – około 10

Uwaga: W związku z zagrożeniem COVID-19 realizacja warsztatów jest zawieszona.
  • Fascynujące światło
    Na zajęciach poznasz naturę światła, jego rolę w naszym życiu, w procesie widzenia oraz w technice. Zostaną zaprezentowane zjawiska odbicia i załamania światła, polaryzacji, mieszania barw, a także emisji oraz detekcji. Uczniowie dowiedzą się jak działają: światłowody, lasery, ogniwa fotowoltaiczne, aparaty fotograficzne, płyty CD, DVD, BD i inne urządzenia optoelektroniczne.
    dr hab. inż. Jacek Kusznier
  • Jak powstaje zwarcie w instalacji?
    Prąd zwarciowy wywołuje gwałtowny wzrost temperatury przewodów i urządzeń elektrycznych, co może prowadzić do ich spalenia. W ramach warsztatów przeprowadzone zostaną eksperymenty obrazujące cieplne i dynamiczne efekty przepływu prądów zwarciowych w przewodach elektrycznych.
    dr inż. Grzegorz Hołdyński