Seminarium naukowe w dniu 17.04.2019 r.

11-04-2019

Prelegent:

mgr inż. Magdalena Sielachowska,
doktorantka Wydziału Elektrycznego PB.

Tytuł referatu:

Luminancja nieboskłonu nocnego i zanieczyszczenie światłem a możliwość sterowania oświetleniem terenów zewnętrznych.

sala WE-007, Wydział Elektryczny PB, ul. Wiejska 45D.

17 kwietnia 2019 r. (środa),   10:15.

Dodatkowe informacje:

Seminarium naukowe mgr inż. Magdaleny Sielachowskiej jest związane z planowanym wszczęciem przewodu doktorskiego w dyscyplinie naukowej elektrotechnika. Opiekunem naukowym pracy jest dr hab. inż. Maciej Zajkowski prof. PB.

Streszczenie:

Zagadnienie poprawy efektywności energetycznej jest w ostatnich latach jednym z ważniejszych aspektów rozważanych przez państwa Unii Europejskiej. Nowelizacje norm oraz rozporządzeń prawnych mają za zadanie skupić uwagę społeczeństwa na problemie nadmiernego zużycia energii oraz zachęcić do podjęcia wysiłku jego ograniczenia.

Na Świecie ponad 4,3% a w Polsce około 7% całkowitego rocznego zużycia energii elektrycznej jest wykorzystywane na potrzeby oświetlenia dróg i ulic. W celu stworzenia wydajnego energetycznie systemu oświetleniowego stosuje się nowoczesne energooszczędne źródła światła, bądź systemy sterowania oprawami. Istniejące systemy nie uwzględniają jednak rzeczywistego bieżącego zapotrzebowania na intensywność oświetlenia.

W niniejszym referacie przedstawione zostaną możliwości sterowania strumieniem użytecznym w oświetleniu drogowym, poprzez pomiar luminancji nieboskłonu nocnego oraz uwzględnienie przejrzystości i stanu atmosfery. Zaprezentowane zostaną wyniki badań symulacyjnych, a także omówiony zostanie plan dalszych prac, mających na celu opracowanie metody sterowania strumienia świetlnego w oświetleniu drogowym, poprzez uwzględnienie zanieczyszczenia światłem i luminancji nieboskłonu nocnego.