Studenckie Koło Naukowe Elektroniki Samochodowej KES

Celem działalności koła jest realizacja studenckich projektów indywidualnych i zespołowych, także we współpracy z lokalnymi firmami, z obszaru elektroniki samochodowej oraz elektroniki cyfrowej i mikroprocesorowej z elementami elektroniki analogowej. Propagacja uzyskanych rezultatów w celu promowania Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

Tematyka realizowanych prac

• Mikroprocesorowe układy automatyki,
  • Mikroprocesorowe układy diagnostyki pokładowej i zdalnej,
  • Systemy IoT w pojazdach, protokoły IoT w warstwie aplikacji,
  • Mikroprocesorowe i cyfrowe węzły pomiarowe,
  • Szeregowe magistrale komunikacyjne (CAN, RS485, RS232, SPI, IIC, SPI, 1Wire),
  • Nauka programowania mikrokontrolerów, rodziny AVR8, STM32, NIOSII (embedded).
  • Samochodowa diagnostyka komputerowa i manualna.

Wiceprzewodniczący koła: Damian Orzechowski, 107322 [at] student.pb.edu.pl.
Opiekun: dr inż. Wojciech Wojtkowski, w.wojtkowski [at] pb.edu.pl.
Miejsce spotkań: sala WE-048.

Zrealizowane projekty

• Mikroprocesorowy symulator działania silnika spalinowego do testowania instalacji zasilania LPG poza pojazdem (we współpracy z firmą AC S.A.) (dwie niezależne realizacje).
  • Mikroprocesorowy tester wtryskiwaczy elektromagnetycznych, urządzenie w obudowie z wyświetlaczem i interfejsem użytkownika z impulsatorem obrotowym.
  • Sterownik oświetlenia sygnalizacyjnego grupy współpracujących skrzyżowań drogowych (realizacja z wykorzystaniem układów FPGA oraz procesorów programowych NIOSII).
  • Mikroprocesorowy sterownik przepustnicy powietrza (oprogramowanie + projekt makiety).
  • Zdalny, rozproszony układ pomiarowy, z wykorzystaniem protokołu MQTT.
  • System wielowęzłowy do testowania magistrali I2C.
  • Mikroprocesorowy interfejs wyświetlacza matrycowego LED.
  • Pisanie oprogramowania wspomagającego dalsze projekty, biblioteki funkcji w języku C.
  • Proste projekty umożliwiające poznanie działania poszczególnych bloków funkcjonalnych mikrokontrolerów z rodziny AVR oraz STM32, poznanie oprogramowania projektowego oraz programowania w języku C, np. generacja przebiegów cyfrowych o określonych parametrach czasowych i amplitudowych (dodatkowy interfejs analogowy), pomiary parametrów czasowych przebiegów, generacja sygnałów PWM, zliczanie zdarzeń z wykorzystaniem układów czasowo-licznikowych, sterowanie układami I/O, komunikacja z pamięcią zewnętrzną EEPROM, pomiary temperatury z wykorzystaniem czujników analogowych i cyfrowych itp.

Projekty proponowane do realizacji

Proste projekty umożliwiające poznanie działania poszczególnych bloków funkcjonalnych mikrokontrolerów z rodziny AVR oraz STM32, poznanie oprogramowania projektowego oraz programowania w języku C, np.:

• generacja przebiegów cyfrowych o określonych parametrach czasowych i amplitudowych (dodatkowy interfejs analogowy),
  • pomiary parametrów czasowych przebiegów,
  • generacja sygnałów PWM,
  • zliczanie zdarzeń z wykorzystaniem układów czasowo-licznikowych,
  • sterowanie układami I/O,
  • komunikacja z pamięcią zewnętrzną EEPROM,
  • pomiary temperatury z wykorzystaniem czujników analogowych i cyfrowych.

Projekt w realizacji

Mikroprocesorowy sterownik przepustnicy powietrza (zrealizowane elementy: oprogramowanie + projekt makiety). Aktualnie trwają prace wykonawcze – budowa makiety i płyty PCB (rys. 1 i 2).

Wyrenderowany obraz płytki drukowanej z elementami, trzy widoki.
Widok 3D płyty PCB układu sterowania przepustnicą.
Wyrenderowany model makiety układu.
Widok projektu 3D makiety układu sterowania przepustnicą.