Analiza wpływu uziomu na wymagany odstęp separacyjny od instalacji piorunochronnej

12.2022 14

dr hab. inż. Renata Markowska, prof. PB, KFEiTŚ, mgr inż. Marcin Martyniuk, student Szkoły Doktorskiej PB

Przedstawione zostaną wyniki analizy wpływu zastosowanego typu uziomu oraz wartości rezystywności gruntu na wymagany minimalny odstęp zapobiegający przebiciu (odstęp separacyjny) pomiędzy zewnętrzną instalacją piorunochronną a wewnętrzną instalacją elektryczną budynku. Przeprowadzono modelowanie i symulację komputerową oraz na podstawie uzyskanych wyników obliczono odstęp separacyjny dla różnych wariantów stosując kryterium stałej powierzchni. Obliczone wartości odstępów separacyjnych porównano z wartościami referencyjnymi wyznaczonymi za pomocą prostych wzorów inżynierskich przedstawionych w normie ochrony odgromowej PN-EN/IEC 62305-3.