Analiza możliwości uzyskania efektów fotochromowych w polimerach optycznych

12.2019 11

dr hab. inż. Piotr Miluski

KEFiTŚ, WE-224, 10:15

Struktury wybranych związków chemicznych umieszczonych w matrycy polimerowej mogą ulegać procesowi transformacji pod wpływem promieniowania UV i zmieniać ich właściwości optyczne (np. zmiana widma absorpcji). Możliwość uzyskania efektu fotochromowego stawia pewne wymagania matrycy polimerowej, wynikające z faktu, iż cząsteczka barwnika fotochromowego musi posiadać odpowiednią objętość swobodną konieczną do zmian struktury molekularnej. Równocześnie uzyskanie znacznych zmian optycznych (efektu fotochromowego) uwarunkowane jest małym prawdopodobieństwem relaksacji bezpromienistej matrycy polimerowej. W prezentacji przedstawione zostaną rezultaty przy domieszkowaniu poli(metakrylanu metylu) związkiem Spirooksazyny i 1,4-Bis(2-methylstyryl)benzenu. Zaprezentowana zostanie analiza uzyskanych zmian właściwości optycznych.