Wydział Elektryczny od wielu lat prowadzi dynamiczne działania w celu pozyskiwania funduszy strukturalnych oraz dotacji projakościowych. W ramach projektów...
Wydział Elektryczny od wielu lat prowadzi dynamiczne działania w celu pozyskiwania funduszy strukturalnych oraz dotacji projakościowych. W ramach projektów możliwe są: rozwój i modernizacja infrastruktury badawczo-dydaktycznej, podnoszenie jakości kształcenia, a także rozwój nowych obszarów badań nastawionych na wyzwania współczesnej nauki i gospodarki.
W obecnym okresie programowania 2014–2020 na Wydziale Elektrycznym realizowane są następujące projekty:
Celem projektu jest opracowanie i przebadanie zespołu powiązanych ze sobą maszyn do zbioru zielonki z wielkopowierzchniowych areałów, zgodnie z koncepcją Doliny Rolniczej 4.0., przy zastosowaniu innowacyjnych systemów i układów, pozwalających na prowadzenie zrównoważonego, precyzyjnego rolnictwa.
Projekt PROTECT MED – opracowanie innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo personelu i pacjentów szpitali zakaźnych i jednoimiennych jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektów pozakonkursowych – prewencja i leczenie: COVID-19.
Celem projektu jest rozwój nowoczesnych rozwiązań technologicznych dedykowanych prewencji rozprzestrzeniania się SARS-CoV2 w placówce medycznej, które przyczynić się mają do zwiększenia bezpieczeństwa personelu i pacjentów szpitala przekształconego w szpital jednoimienny zakaźny.
Projekt Polska Sieć Laboratoriów EMC (EMC-LabNet) jest finansowany w ramach Działania 4.2 Rozwój Nowoczesnej Infrastruktury Badawczej Sektora Nauki, Programu Inteligentny Rozwój 2014-2020.
EMC-LabNet jest wspólnym przedsięwzięciem czterech wyższych uczelni: Politechniki Wrocławskiej (Lider), Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Białostockiej i Wojskowej Akademii Technicznej, oraz jednostki naukowo-badawczej: OBR Centrum Techniki Morskiej S.A., które dysponują infrastrukturą badawczą oraz znaczącym potencjałem naukowym i doświadczeniem, umożliwiającym badania kompatybilności elektromagnetycznej (EMC).
Konsorcjum przygotowało i złożyło projekt w ramach aktualizacji Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej PMDiB (obecnie Strategiczna Infrastruktura Badawcza SIB).
W ramach projektu na Wydziale Elektrycznym są realizowane zadania:
Zadanie 10: Uruchomienie i realizacja nowego kierunku studiów dualnych na kierunku Elektrotechnika, studia I stopnia o profilu praktycznym.
Zadanie 11: Modernizacja programu kształcenia do potrzeb społeczno-gospodarczych na kierunku studiów Ekoenergetyka, studia stacjonarne I stopnia, o profilu ogólnoakademickim.
Zadanie 19: Modernizacja programu studiów III stopnia na kierunku Elektrotechnika oraz Elektronika.
Cel projektu: Uzyskanie przez Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej europejskiego certyfikatu EUR-ACE® Label dla kierunków: Elektrotechnika, studia pierwszego i drugiego stopnia, Elektronika i telekomunikacja, studia pierwszego i drugiego stopnia, oraz Ekoenergetyka, studia pierwszego stopnia, udzielanego przez ENAEE European Network for Accreditation of Engineering Education.
Cel projektu: Zwiększenie kompetencji studentów studiów stacjonarnych I stopnia prowadzonych na Wydziale Elektrycznym, poprzez realizację wysokiej jakości programu stażowego opartego na praktycznym wykorzystaniu wiedzy, umiejętności i kompetencji nabytych w ramach studiów.
W okresie programowania 2007–2014 na Wydziale Elektrycznym były realizowane następujące projekty: