Wirtualne Salony Maturzystów z udziałem Politechniki Białostockiej

26-09-2020

Tegoroczna edycja Salonu Maturzystów będzie wyjątkowa, bo wszystkie spotkania odbędą się online. Od 17 do 30 września uczniowie będą mogli uczestniczyć łącznie w 10 Salonach obejmujących województwa z całej Polski. Szczególnie gorąco zapraszamy do udziału w spotkaniach z Politechniką Białostocką.

Jakie studia wybrać? Na jakiej uczelni? Do końca września uczniowie muszą złożyć w szkole deklaracje odnośnie przedmiotów dodatkowych, które chcą zdawać na przyszłorocznej maturze. Ich wybór często zależy od wymogów rekrutacyjnych ustalonych na 2021 rok przez uczelnie wyższe.

Salony Maturzystów, organizowane przez Fundację Perspektywy we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kuratoriami oświaty, Okręgowymi Komisjami Egzaminacyjnymi i uczelniami z całej Polski, mają uczniom pomóc w przygotowaniach do przyszłorocznych egzaminów i ułatwić decyzję o wyborze kierunków studiów. Podczas spotkań online, uczniowie dowiedzą się, jak będzie wyglądać egzamin maturalny 2021 oraz poznają oferty uczelni wyższych, w tym Politechniki Białostockiej.

Z naszymi przedstawicielami maturzyści będą mogli spotkać się:

• 18 września – na Lubelskim i Podkarpackim Salonie Maturzystów,
  • 21 września – na Mazowieckim Salonie Maturzystów,
  • 28 września – na Podlaskim i Warmińsko-Mazurskim Salonie Maturzystów,
  • 29 września – na Łódzkim i Świętokrzyskim Salonie Maturzystów,
  • 30 września – na Śląskim Salonie Maturzystów.

Szczególnie zachęcamy do oglądania relacji z Salonów Maturzystów, na których wystąpią przedstawiciele Politechniki Białostockiej. Uczelnia zaprezentuje się 18 września od godziny 17:00, 21 września od godziny 18:00, a 29 i 30 września od godziny 16:00.

28 września, podczas Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego Salonu Maturzystów, w programie prezentacji Politechniki Białostockiej przewidziano powitanie uczestników przez rektor PB dr hab. inż. Martę Kosior-Kazberuk, prof. PB oraz rozmowę z prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. inż. Dorotą Anną Krawczyk, prof. PB na temat możliwości i korzyści płynących z wymian i współpracy z zagranicą. O studiach na największej uczelni technicznej w północno-wschodniej Polsce opowiedzą jednak przede wszystkim studenci ze wszystkich wydziałów Politechniki Białostockiej. Przedstawicielka Centrum Rekrutacji i Wspierania Edukacji natomiast przybliży maturzystom zasady rekrutacji na Politechnikę Białostocką. Będzie także można dowiedzieć się więcej na temat perspektyw zawodowych po ukończeniu PB, o których opowie doradca zawodowy z Biura Karier i Współpracy z Absolwentami.

Każdorazowo podczas Salonu Maturzystów w godzinach 10:00-19:00 uruchomiony będzie czat. Zachęcamy do aktywnego udziału w wirtualnej rozmowie i zadawania pytań!

Uwaga! żeby wziąć udział w Salonach Maturzystów należy się zarejestrować.

Program Salonów

Salony będą podzielone na dwie części:

• pierwsza w godzinach 10:00-13:00 w trakcie zajęć szkolnych,
  • druga w godzinach 16:00-19:00, aby dać chwilę przerwy uczniom, a jednocześnie umożliwić przekazanie informacji zainteresowanym rodzicom.

W module pierwszym, organizowanym w trakcie zajęć szkolnych, uczniowie i nauczyciele poznają zasady, procedury i ważne daty dotyczące egzaminu maturalnego. Eksperci OKE opowiedzą o tym, jak najlepiej przygotować się do egzaminu dojrzałości, na co zwrócić uwagę i jak uniknąć typowych błędów.

W bloku drugim – targach edukacyjnych – obok bloku zarezerwowanego dla Politechniki Białostockiej można będzie również zobaczyć prezentacje pozostałych dwóch największych, białostockich uczelni publicznych: oprócz PB jest to Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet w Białymstoku. Uczelnie integruje hasło: „Studiuj w Białymstoku”. Jest to część kampanii współfinansowanej przez władze samorządowe Białegostoku, której celem jest promowanie miasta jako ośrodka akademickiego.

Konkurs oraz Informator dla Maturzystów 2021

Fundacja Perspektywy przygotowała nagrody dla najaktywniejszych uczestników Salonów Maturzystów. To karty upominkowe o wartości: 150, 100 lub 50 zł do Empiku. W każdym dniu Salonu będzie publikowany specjalny ranking z wynikami. Regulamin konkursu (PDF dostępny cyfrowo, 109 kB).

Dodatkowo uczniowie będą mogli pobrać specjalny e-book, zawierający kompendium informacji o wszystkich uczelniach w Polsce, czyli Informator dla Maturzystów 2021.

Wszyscy maturzyści biorący udział w wydarzeniu otrzymają Certyfikat Uczestnika Salonu Maturzystów Perspektywy 2020 wraz z podsumowaniem swojej aktywności salonowej.

Salonom Maturzystów patronują ministrowie: Dariusz Piontkowski (Minister Edukacji Narodowej) i Wojciech Murdzek (Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.