Lokalny system FTS na Wydziale Elektrycznym

02-04-2018

Na Wydziale Elektrycznym działa autorski system typu Flight-Tracking Service (FTS), opracowany przez Pana inż. Adriana Iwaniuka (studenta kierunku elektronika i telekomunikacja). W czasie rzeczywistym są pokazywane lokalizacje statków powietrznych znajdujących się w zasięgu anteny systemu. Dane są pozyskiwane z jednego odbiornika typu ADS-B (ang. Automatic Dependant Surveillance – Broadcast) zainstalowanego na dachu budynku Wydziału Elektrycznego (ul. Wiejska 45D). Z tego powodu pokazywane są samoloty posiadające transponder systemu ADS-B, znajdujące się w zasięgu sięgającym około 170 km.

Rozwiązanie techniczne oraz aplikacja zostały opracowane przez Pana inż. Adriana Iwaniuka w ramach pracy inżynierskiej pt. Projekt i wykonanie odbiornika systemu ADS-B z graficzną wizualizacją ruchu lotniczego. Opiekunem pracy był dr inż. Andrzej Zankiewicz. Kompletne rozwiązanie, na które składa się system akwizycji danych, ich przetwarzania i wizualizacji bazuje na własnym, oryginalnym opracowaniu poszczególnych zadań. W ramach aplikacji są pokazywane dane identyfikacyjne samolotu, jego typ, pozycja, wysokość, prędkość. Prezentowana wersja jest przykładem własnego opracowania, składającego się z części sprzętowej oraz współpracującego z nim autorskiego oprogramowania. Rozszerzenie możliwości przedstawionego rozwiązania (na wzór profesjonalnych, dostępnych w internecie) jest możliwe przez rozmieszczenie większej liczby odbiorników systemu ADS-B na odpowiednio dużym terenie.

Przejście do podglądu działania lokalnego systemu FTS na Wydziale Elektrycznym

Widok okna programu FLS na Wydziale Elektrycznym, aplikacji radaru lotniczego ABS-B

Bieżący stan systemu i informacje o przelatujących samolotach są stale prezentowane na dedykowanym ekranie znajdującym na 3 piętrze budynku Wydziału Elektrycznego (obok pokoju WE-314). Okresowo (w cyklu co kilka minut) informacja pojawia się na ekranie zainstalowanym w holu, na parterze budynku Wydziału Elektrycznego.