Beacon: system mikrolokalizacyjny na Wydziale Elektrycznym

02-04-2018

Na Wydziale Elektrycznym jest zainstalowany autorski system mikrolokalizacyjny, opracowany przez Pana inż. Piotra Proskiniuka (studenta kierunku elektronika i telekomunikacja). Obejmuje on swym zasięgiem zasoby lokalowe Katedry Telekomunikacji i Aparatury Elektronicznej, w tym pomieszczenia laboratoryjne, salę seminaryjną i hol na trzecim piętrze budynku Wydziału Elektrycznego. System został opracowany w ramach pracy inżynierskiej, której opiekunem był dr inż. Andrzej Zankiewicz.

Podstawą systemu jest zespół mikronadajników (ang. beacons) wysyłających w każdym z pomieszczeń unikalny identyfikator. Transmisja odbywa się z wykorzystaniem standardowej technologii Bluetooth Low Energy, dzięki czemu sygnał może być odebrany praktycznie przez wszystkie współczesne smartfony. Integralną częścią systemu jest autorska aplikacja działająca na urządzeniach mobilnych (w tym smartfony, tablety) z systemem Android. Aplikacja ta odbiera sygnał z pobliskich beaconów, określa położenie najbliższego z nich i na tej podstawie udostępnia zasoby skojarzone z daną lokalizacją, takie jak informacje o przedmiotach prowadzonych w poszczególnych laboratoriach, instrukcje do ćwiczeń, ogólne informacje o Katedrze itp. Dane te pobierane są serwera internetowego, dzięki czemu możliwa jest ich aktualizacja bez konieczności instalowania nowej wersji aplikacji. W przypadku braku dostępnego połączenia internetowego, wyświetlane są informacje zawarte bezpośrednio w aplikacji.

W obecnej chwili wspierane są urządzenia mobilne z systemem Android, w opracowaniu jest aplikacja dla urządzeń z systemem Apple iOS.

Dla osób chętnych do przetestowania systemu, możliwe jest pobranie pliku aplikacji i jej samodzielne zainstalowanie w smartfonie. Plik z aplikacją jest dostępny z serwera Katedry Telekomunikacji i Aparatury Elektronicznej, pod adresem http://netlab.pb.edu.pl/beacons/Beacons_KTiAE.apk.

Uwaga! Przeprowadzenie instalacji wymaga udzielenia zgody na wykorzystanie aplikacji z nieznanego źródła. W zależności od wersji systemu Android, może to również wymagać samodzielnego nadania zainstalowanej aplikacji uprawnień lokalizacyjnych w systemie Android.