Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej wśród laureatów konkursu „Pomosty przyszłości”

20-12-2022

Naukowcy i przedsiębiorcy podczas uroczystej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej odebrali w poniedziałek (12 grudnia) statuetki za najlepsze efekty współpracy z biznesem lub nauką. Nagrody przyznano w ramach konkursu „Pomosty przyszłości” w czterech kategoriach: „Pomost do biznesu dla instytucji naukowej” trafił na Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej, „Pomost do nauki dla osoby” odebrał zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w składzie: Prof. dr hab. n. med. Barbara Mroczko, Dr n. med. Monika Gudowska-Sawczuk, Prof. dr hab. n. med. Alina Kułakowska, Dr hab. n. med. Jan Kochanowicz, „Pomost do nauki dla podmiotu gospodarczego” otrzymali przedstawiciele firmy Imagene.me S.A. W kategorii: „Pomost do nauki dla osoby” wyróżnieni zostali: Przemysław Szleter – Prezes Zarządu DAC.digital, oraz Grzegorz Chocian – Prezes Zarządu EKOTON Sp. z o.o.

Do naukowców z Wydziału Elektrycznego statuetka trafiła za odkrycie innowacyjnego sposobu zasilania maszyn latających, co zostanie wykorzystane przez wojsko. Zespół z Uniwersytetu Medycznego wyróżniony został za opracowanie nowatorskich metod diagnostycznych dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym w kooperacji z firmami międzynarodowymi. Natomiast firma Imagene.me odebrała statuetkę, ponieważ  swoją działalność prowadzi w obszarze medycyny spersonalizowanej, genomiki oraz wielkoskalowych analiz danych biomedycznych, wykorzystujących między innymi technologie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego i współpracuje w tej dziedzinie ściśle z Uniwersytetem Medycznym. Działa w skali globalnej.

Pomosty Przyszłości – to pierwsze wydarzenie w województwie podlaskim promujące dobre wzorce współpracy na linii biznes-nauka i odwrotnie. Jego celem jest podniesienie świadomości środowisk naukowych i biznesowych odnośnie korzyści płynących z obopólnej współpracy oraz pokazanie najlepszych praktyk i przykładów projektów, które powstały wspólnie i niosą za sobą korzyści dla gospodarki i świata nauki” – tłumaczy Tomasz Stypułkowski, wiceprezes Fundacji Technotalenty, Dyrektor Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej.

Radości z sukcesu naukowców z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej nie kryła rektor uczelni – prof. Marta Kosior-Kazberuk. Dodała też, że uczelnia aktywnie współpracuje ze środowiskiem biznesowym i wspiera aktywnych naukowo pracowników.

Gala Pomostów Przyszłości była również okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów a także zaczerpnięcia informacji dlaczego warto współpracować. Wykład na temat „Badaj, rozwijaj biznes, inwestuj – Nowe Fundusze Europejskie” wygłosił Dariusz Budrowski, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Odbył się także panel ekspercki na temat „Nauka vs. Biznes – to sojusz na lata czy konflikt bez szans na rozejm?”, w którym uczestniczyli: dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB – Rektor Politechniki Białostockiej, prof. dr hab. Marcin Moniuszko – Prorektor ds. Nauki i Rozwoju z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Emilia Malinowska – Dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Marek Dźwigaj – Prezes Zarządu Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego i Marek Siergiej – Prezes Zarządu Promotech Sp. z o.o.

Nagroda dla Wydziału Elektrycznego została przyznana w uznaniu dokonań z zakresu energoelektroniki i napędu elektrycznego, wieloletniej, zakończonej licznymi wdrożeniami współpracy z przedsiębiorstwami. Autorskie, zaawansowane rozwiązania techniczne, spełniają wysokie wymagania firm zajmujących się rozwiązaniami na potrzeby transportu (napędy elektryczne), przetwarzania energii (m.in. systemy z odnawialnymi źródłami energii), czy też lotnictwa. W ostatnich latach zespół energoelektroników z powodzeniem realizuje projekty na potrzeby lotnictwa, w tym rozwiązania techniczne znajdujące zastosowanie w lotnictwie wojskowym. W uroczystość uczestniczyli, nagrodę odbierali członkowie zespołu: prof. dr hab. inż. Andrzej Sikorski, dr inż. Krzysztof Kulikowski oraz mgr inż. Mateusz Wasilewski. W imieniu wydziału nagrodę odbierali Dziekan Wydziału Elektrycznego, dr hab. inż. Bogusław Butryło, prof. PB oraz Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy, dr inż. Wojciech Trzasko.

Na zdjęciu (w pierwszym rzędzie, od lewej): dr inż. Wojciech Trzasko (Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy), dr inż. Krzysztof Kulikowski, mgr inż. Mateusz Wasilewski, prof. dr hab. inż. Andrzej Sikorski, dr hab. inż. Bogusław Butryło (Dziekan Wydziału Elektrycznego).