Sukces absolwenta WE w XXX Konkursie im. Prof. Jerzego I. Skowrońskiego

22-12-2020
Konkurs im. prof. J. Skowrońskiego

Praca dyplomowa „Opracowanie aktywnej soczewki optycznej do wykrywania zwarć łukowych” inż. Pawła Awramiuka, absolwenta specjalności Teleinformatyka i optoelektronika na kierunku Elektronika i telekomunikacja jest jedyną nagrodzoną pracą inżynierską w XXX Konkursie Prac Dyplomowych o nagrodę im. Prof. Jerzego I. Skowrońskiego, organizowanym przez Polski Komitet Materiałów Elektrotechnicznych Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

18.12.2020 r. odbyło się zdalne posiedzenie Polskiego Komitetu Materiałów Elektrotechnicznych SEP, na którym laureaci prezentowali swoje osiągnięcia uzyskane w ramach prac dyplomowych. W ramach pracy, zrealizowanej pod kierunkiem dr. hab. inż. Jacka Żmojdy, prof. PB, zostały wykonane soczewki aktywne z materiałów polimerowych (PMMA). Posłużyły one do skonstruowania czujników optycznych, tożsamych z czujnikami dostępnymi na rynku, ale umożliwiających wykrywanie widma emisji wyładowania niezupełnego przed zapaleniem się łuku. Efekt ten umożliwia wykorzystanie fotoluminescencji do wczesnego wykrywania zwarć łukowych w systemach elektroenergetycznych, a tym samym może znacząco zmniejszyć rozmiar strat powodowanych przez palący się łuk elektryczny.

Praca inż. Pawła Awramiuka była pierwszą zgłoszoną z naszej Uczelni w historii dotychczasowych 30 edycji konkursu i zdobyła III nagrodę.  Przewodniczący Komisji Konkursowej dr hab. inż. Andrzej Sikora zwrócił uwagę na wysoki poziom wszystkich prac zgłoszonych oraz nagrodzonych.