Wydział Elektryczny PB

Student WE na Akademickich Mistrzostwach Polski w Żeglarstwie

13-06-2022

W dniach 23-26.05.2022 nasz student wraz z dwoma studentami Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku brał udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w Żeglarstwie.

Regaty odbyły się w ośrodku AZS Wilkasy podlegającemu centralnemu AZS Warszawa. Natomiast wyścigi miały miejsce na jeziorze Niegocin. Nasi reprezentanci startowali na wynajętym jachcie Klasy Omega.

Studenci startowali w Załodze:

• Sternik – Bruno Niezbecki (WBiNŚ),
  • Trymer Foka – Mateusz Kowaluk (WE),
  • Załogant – Rafał Jóźwik (WBiNŚ).

23.05 był dniem przygotowawczym, kiedy mieli czas na przygotowanie sprzętu oraz jego zarejestrowanie. Sternicy oraz przedstawiciele uczelnianych klubów wzięli udział w odprawie oraz losowaniu grupy startowej. Nasi przedstawiciele trafili do grupy błękitnej.

24.05 był przeznaczony na wyścigi eliminacyjne. Odbyło się 5 wyścigów, na których uplasowali się na 25 miejscu na 45 jachtów. Wieczorem po oficjalnych wynikach wszystkie startujące 89 załóg zostało podzielone na dwie klasy Złotą oraz Srebrną. Udało im się zakwalifikować do Klasy Srebrnej.

25.05 był dniem wyścigowym. Niestety pogoda była dość kapryśna i jednego dnia uczestników spotkała zarówno flauta jak i bardzo mocny wiatr niemalże uniemożliwiający pływanie. Rozegrano 4 wyścigi jednak pierwszym z nich został przerwany i nie liczył się w klasyfikacji. W wyścigach zajęli kolejno 3,2,2 miejsce w ich klasie.

26.05 również był dniem wyścigowym jak i obejmującym zakończenie regat. Tego dnia odbyły się 2 wyścigi, z czego w pierwszym wyniku awarii sprzętowej nasi studenci nie wystartowali, a w drugim zajęli 3 miejsce. Wyniki te im nam 3 miejsce w Klasie Srebrnej i 48 w klasie generalnej.

Był to ich pierwszy start w AMP w żeglarstwie, praktycznie bez wcześniejszych przygotowań i treningów.