„Rzeczy są dla ludzi” – projekt z Wydziału Elektrycznego z dofinansowaniem NCBiR

05-05-2021

Projekt badawczo-rozwojowy „ESWSE- Elektroniczny System Wspomagania Skutecznej Ewakuacji”, zgłoszony do konkursu NCBiR „Rzeczy są dla ludzi”, został zakwalifikowany do dofinansowania w kwocie ponad 1,9 mln zł. Projekt zgłosili naukowcy z Wydziału Elektrycznego we współpracy z firmą MOOSE, a wniosek znalazł się na dziewiątej pozycji na liście rankingowej spośród 106 ocenianych wniosków.

Celem niniejszego projektu jest opracowanie systemu elektronicznego monitorowania osób ze szczególnymi potrzebami w czasie ewakuacji z budynków, w których oni przebywają. System składać się będzie z zespołu lokalnych stacji referencyjnych, komunikujących się z przenośnymi urządzeniami, stanowiącymi osobiste wyposażenie osoby monitorowanej. W momencie wystąpienia sygnału alarmowego świadczącego o wystąpieniu sytuacji niebezpiecznej, urządzenie osobiste poinformuje o konieczności rozpoczęcia procesu ewakuacji. W tym samym czasie dana osoba poddana ewakuacji będzie lokalizowana przez lokalne stacje referencyjne, a informacje o jej położeniu będą udostępnione dla kierującego działaniami ratowniczymi oraz dla stosownych służb budynkowych.

W składzie zespołu znajdą się pracownicy Wydziału Elektrycznego:

• dr hab. inż. Wojciech Walendziuk – specjalista ds. metrologii i urządzeń IoT (kierownik projektu),
  • dr hab. inż. Adam Idźkowski – specjalista ds. metrologii i urządzeń IoT,
  • dr inż. Krzysztof Konopko – specjalista ds. systemów i urządzeń IoT,
  • dr hab. inż. Dariusz Jańczak – specjalista ds. systemów nawigacji i lokalizacji,
  • dr inż. Maciej Sadowski – specjalista ds. badań pomiarowych i symulacyjnych,
  • dr inż. Andrzej Zankiewicz – specjalista ds. badań pomiarowych i symulacyjnych,
  • mgr inż. Grzegorz Kraszewski – specjalista ds. inżynieryjno-technicznych.

Realizowany projekt zakłada uczestnictwo dwóch członków konsorcjum oraz jednej organizacji pozarządowej, działającej w obszarze wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Każdy z członków projektu ma ściśle wydzielone zadania, które dostosowane są do sprawowanego profilu zawodowego.

Politechnika Białostocka – jako lider wykonywać będzie badania związane z analizą algorytmów wykrywania upadku, przeprowadzaniem badań eksperymentalnych oraz weryfikacją opracowanych programów przy pomocy narzędzi matematyczno-informatycznych, tj. Scilab, Python itp. Dodatkowo pracownicy Politechniki zajmą się opracowaniem algorytmów lokalizacji osoby ewakuowanej. W ramach dodatkowych prac wykonane będą także ekspertyzy zawierające procedury ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami. Dzięki temu możliwe będzie upowszechnienie efektów projektu w postaci artykułów naukowych odnoszących się do norm ewakuacyjnych stosowanych w Polsce oraz Unii Europejskiej.

Moose Sp. z o.o. odpowiadać będzie za wykonanie warstwy oprogramowania. Firma odpowiadać będzie za integrację mobilnego systemu pomiarowego w postaci zegarka z zespołem aktywnych punktów nawigacyjnych. Dodatkowo zespół badawczy Moose będzie odpowiedzialny także za opracowanie aplikacji mobilnej, stworzenie interfejsu webowego do analizy wyników pomiarów oraz sterowania stacją bazową. Ważnym elementem będzie stworzenie bazy danych ulokowanej w tzw. chmurze danych oraz opracowanie odpowiedniego narzędzia do integracji systemu monitoringu ze wspomnianym magazynem danych.