Projekt PROTECT MED: zaawansowane rozwiązania techniczne dla szpitala

01-02-2021

Z przyjemnością informujemy, że pracownicy Wydziału Elektrycznego PB są członkami zespołu realizującego projekt PROTECT MED – opracowanie innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo personelu i pacjentów szpitali zakaźnych i jednoimiennych.

Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jego liderem jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Białymstoku im. Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego, zaś partnerem Politechnika Białostocka.

Koordynatorem zadań na Wydziale Elektrycznym jest dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB.

W realizacji projektu uczestniczą pracownicy Wydziału Elektrycznego, Mechanicznego oraz Informatyki.

Celem projektu jest rozwój nowoczesnych rozwiązań technologicznych dedykowanych prewencji rozprzestrzeniania się SARS-CoV2 w placówce medycznej, które przyczynić się mają do zwiększenia bezpieczeństwa personelu i pacjentów szpitala.

Przewidywane rezultaty projektu:

• opracowanie i wdrożenie efektywnej procedury samodzielnej, podstawowej diagnostyki podczas kwarantanny oraz podczas przyjmowania do szpitala, samorejestracji przyjmowanego pacjenta oraz automatyczna dezynfekcja użytego w tym celu wyposażenia za pomocą promieniowania UV-C;
  • opracowanie i wdrożenie procedury odkażania powierzchni, w tym powierzchni trudno dostępnych, za pomocą promieniowania UV-C przez zdalnie sterowanego robota mobilnego;
  • skonstruowanie i wdrożenie mobilnych, zdalnie sterowanych robotów, wyposażonych w funkcje diagnostyczne oraz multimedialne, które umożliwią personelowi szpitalnemu bezpieczny kontakt z chorymi, wykonywanie prostych badań i dostarczenie niewielkich przesyłek (np. lekarstw);
  • opracowane i wdrożenie aplikacji na smartfony do ułatwienia samodzielnego poruszania się po terenie szpitala z wyznaczonymi strefami ryzyka zakażenia.

Całkowity koszt projektu sięga 8 861 375 zł, w tym zadania realizowane przez PB: 4 766 725 zł.

Konferencja prasowa dotycząca projektu PROTECT MED – informacja na stronie głównej Politechniki Białostockiej.