Patent mgr inż. Michała Harasimczuka

12-04-2019

Doktorant Wydziału Elektrycznego, mgr inż. Michał Harasimczuk otrzymał patent nr 231486 na wynalazek „Quasi-rezonansowy przekształtnik podwyższający napięcie z dławikiem sprzężonym”. Wniosek patentowy został złożony 27 lutego 2017 r., zaś patent przyznano 28 marca 2019 r. Wynalazek pozwala na sprzęgnięcie niskonapięciowych źródeł energii ze źródłami o wyższym napięciu wejściowym. Dławik sprzężony zapewnia uzyskanie wysokiego współczynnika wzmocnienia napięcia stałego. Zastosowanie technik miękkiego przełączania (przy zerowym prądzie i/lub napięciu) elementów półprzewodnikowych umożliwia zmniejszenie gabarytów urządzenia, zwiększenie częstotliwości przełączania tranzystorów oraz uzyskanie wysokiej sprawności przetwarzania energii elektrycznej. Przekształtnik może być użyty do współpracy znbsp;systemami odnawialnych źródeł energii, np. z panelami fotowoltaicznymi.

Patent nr 231486