Nagrody za konstrukcję spirometru nosowo-ustnego

28-09-2018

Z przyjemnością informujemy i serdecznie gratulujemy kolejnych nagród i wyróżnień przyznanych w uznaniu za opracowanie konstrukcji spirometru nosowo-ustnego. Rezultaty badań, w których uczestniczy prof. dr hab. inż. Andrzej Zając, zostały docenione i wyróżnione kolejnymi ważnymi nagrodami.

Podczas uroczystego otwarcia Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2018 (Katowice), twórcy urządzenia:  prof. dr hab. n. med. Andrzej Kukwa,  prof. dr hab. inż. Andrzej Zając – pracownik Wydziału Elektrycznego PB, dr inż. Robert Barański oraz mgr Szymon Nitkiewicz zostali uhonorowani dyplomem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Towarzysząca targom INTARG, Giełda Wynalazków 2018 przyznała również twórcom urządzenia tytuł i medal Ambasadora Polskiej Wynalazczości 2018. Nagroda jest odzwierciedleniem wcześniejszy sukcesów zespołu. Opracowany spirometr nosowo-ustny zdobył już złoty medal z wyróżnieniem na Światowej Wystawie Wynalazków, Badań i Nowych Technologii, The World Exhibition of Inventions, Research and New Technologies 2016 w Genewie.

Nagrodzone urządzenie zostało opracowane przy współpracy trzech uczelni: Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. Układ dokonuje pomiaru przepływu powietrza przez nos oraz przez usta pacjenta. Pomiar realizowany jest zarówno podczas wdechu, jak też w czasie wydechu. Metoda pomiaru pozwala na pomiary niepowodujące zmian parametrów oddechowych badanego pacjenta. W wyniku pomiarów przeprowadzana jest analiza parametrów układu oddechowego z możliwością wykrywania i oceny stanów bezdechowych. Skonstruowane urządzenie jest unikalnym zestawem diagnostycznym spełniającym funkcje kilku standardowych układów diagnostycznych.

Gorąco gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!