Międzynarodowy projekt CONN’COR w ramach Programu Erasmus+

19-08-2024
Politechnika Białostocka zrealizuje międzynarodowy projekt CONN’COR: Connect, compare and repair for a common future with Ukraine: a focus on Electrical Engineering teaching, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 120 000 € w ramach Programu Erasmus+ KA220. Liderem działań realizowanych w naszej uczelni jest Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej.

Projekt CONN’COR będzie realizowany w ramach międzynarodowego konsorcjum czterech uczelni: Politechnika Białostocka (Polska), CentraleSupelec (Francja), Lviv Polytechnic National University (Ukraina), Univerzitet u Nisu (Serbia). To kolejny program, który otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu Erasmus + dla uczelni partnerskich.

Po raz pierwszy w historii system energetyczny Ukrainy uległ awarii systemowej – nastąpił blackout. Dlatego przywrócenie i odbudowa ukraińskiego systemu energetycznego i komunikacyjnego wymaga jak najszybszego szkolenia i wzrostu liczby wysoko wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie inżynierii elektrycznej i elektronicznej. Stąd udział pracowników Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej w tym międzynarodowym przedsięwzięciu.

Głównym celem projektu jest doskonalenie dydaktyki poprzez wypracowanie nowych form współpracy między nauczycielami, zaangażowanie studentów starszych lat w uczenie młodszych kolegów, opracowanie programu nowych przedmiotów i modyfikacja istniejących z uwzględnieniem doświadczeń partnera ukraińskiego oraz wprowadzenie mini zestawów laboratoryjnych umożliwiających realizację praktycznych zadań również w warunkach domowych.

Zadaniem projektu jest lepsze zintegrowanie Europy Zachodniej, Europy Środkowej i Europy Wschodniej, poprawa koordynacji kursów nauczania na uczelniach wyższych oraz zapewnienie wsparcia akademickiego uczelniom w obliczu szkód spowodowanych wojną na Ukrainie.

Realizacja projektu pozwoli zapoznać się z doświadczeniami innych partnerów i zastosować najnowsze technologie w nauczaniu studentów. Wirtualny dialog akademicki między ukraińskimi, francuskimi, polskimi i serbskimi studentami zapewni wsparcie akademickie w celu naprawy różnego rodzaju szkód spowodowanych wojną na Ukrainie.
Mamy nadzieję zbudować silną sieć łączącą nauczycieli, studentów i partnerów przemysłowych, którzy będą się wzajemnie wspierać w rozwoju i podnoszeniu standardów szkolnictwa wyższego.

Ze strony Politechniki Białostockiej za realizację projektu będą odpowiedzialni dr inż. Jarosław Forenc oraz dr inż. Jarosław Makal, prof. PB z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

Realizacja projektu potrwa 12 miesięcy, od listopada 2024 do października 2025. Jego liderem jest uczelnia z Francji – CentraleSupelec.