Medal dla wynalazku pracowników WE PB

05-11-2020
Logo targów Internatonak Warsaw Industry Schow IWIS

Pracownicy Wydziału Elektrycznego zostali nagrodzeni prestiżową nagrodą za wynalazek na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Warszawie „Warsaw International Show, 2020”

Dr hab. inż. Arkadiusz Mystkowski, prof. PB, prof. dr hab. inż. Zdzisław Gosiewski i dr inż. Andrzej Andrzejewski otrzymali srebrny medal za wynalazek pt. „Konstrukcja zasobnika energii kinetycznej łożyskowanego magnetycznie (ang. Construction of the kinetic energy accumulator (flywheel) supported by magnetic bearings).

Przedmiotem wynalazku jest zasobnik energii kinetycznej, którego wszystkie elementy wirujące są zamknięte w obudowie próżniowej z dwuczęściowym stojanem silnika/generatora bezłożyskowego umiejscowionym na zewnątrz obudowy. Zasobnik energii kinetycznej ma konstrukcję modułową, składającą się z elementów umożliwiających ich zamianę na inne elementy o tych samych wymiarach geometrycznych, lecz o innych parametrach technicznych. Wynalazek jest chroniony uzyskanym patentem RP (P.414794). Patent został udzielony na podstawie zgłoszenia dokonanego w listopadzie 2015 r.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji wynalazku „Konstrukcja zasobnika energii kinetycznej łożyskowanego magnetycznie” w serwisie You Tube

Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS to największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. Co roku na wystawie gościmy wynalazców z ponad 25 państw świata m.in. z Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Egiptu, Iranu, Kanady, Malezji, Korei, Turcji, Rumunii, Tajwanu czy oczywiście z Polski. Wynalazcy prezentują na wystawie innowacje stanowiące przegląd osiągnięć technicznych, częściowo już wykorzystywanych w praktyce, a częściowo wciąż oczekujących na wdrożenie. Każdego roku wystawie towarzyszą wykłady i prelekcje dotyczące ochrony własności intelektualnej i organizowany jest Światowy Konkurs Chemiczny.

W tym roku 14-ta edycja Wystawy była zorganizowana pod patronatem strategicznym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz między innymi Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, Europejskiego Stowarzyszenia Wynalazców AEI i Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazczych – IFIA.
Strona Wystawy: IWIS 2020

Dyplom dla Zdzisława Gosiewskiego, Arkadadiusza Mystkowskiego oraz Andrzeja Andrzejewskiego za srebrny medal na targach IWIS 2020