Grant badawczy NCN w programie Preludium Bis

23-05-2020

Gratulujemy dr hab. inż. Jackowi Żmojdzie, prof. PB otrzymania grantu badawczego Narodowego Centrum Nauki w ramach programu Preludium  Bis. Realizacja badań w ramach tematu Szklano-ceramiczne światłowody domieszkowane jonami lantanowców – badania i technologia została dofinansowana kwotą 439 200 zł.

Obszar badawczy projektu mieści się dziedzinie inżynierii materiałów fotonicznych. Celem projektu jest opracowanie nowych optycznych materiałów hybrydowych. Postawione zadanie polega na opracowaniu transparentnych światłowodów szklano-ceramicznych, które na drodze domieszkowania lantanowcami uzyskują unikalne właściwości luminescencyjne. Materiał szklano-ceramiczny składa się ze szkła, w którego objętości zawieszone są nanokryształy domieszkowane lantanowcami, przy czym stopień krystalizacji jest kontrolowany w trakcie wygrzewania materiałów.
Pomysłodawca, kierownik projektu, dr hab. inż. Jacek Żmojda, prof. PB zakłada, że odpowiedni dobór składu chemicznego szkła, nukleatorów oraz tempa krystalizacji pozwoli na otrzymanie transparentnych szklano-ceramicznych światłowodów domieszkowanych lantanowcami bezpośrednio w procesie wyciągania. Kluczowym elementem badań jest opracowanie technologii uzyskiwania włókien o dużej gęstości nukleatorów, przy jednoczesnej kontroli tempa wzrostu nanokryształów. Jest to nowe ujęcie tematu uzyskiwania światłowodów szklano-ceramicznych polegające na optymalizacji procesu tworzenia materiałów o wysokiej gęstości nanokryształów i kontrolowanych wymiarach geometrycznych celem zachowania ich funkcjonalności.

Rezultatem projektu będzie opracowanie metody, która umożliwi opracowanie włókien światłowodowych o wysokiej kwantowej sprawności. Otrzymane tą metodą szklano-ceramiczne struktury falowodowe posiadają lepsze parametry emisyjne w stosunku do analogicznych struktur amorficznych, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości optycznej.

Materiały o wskazanych właściwościach można wykorzystywać do budowy wysokowydajnych laserów, konwerterów promieniowania oraz innych elementów fotonicznych.