Kolejny Patent Pracowników Wydziału Elektrycznego

09-09-2020

W dniu 2 września 2019 r. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej wydał decyzję o udzieleniu Politechnice Białostockiej patentu P.414794 na wynalazek Konstrukcja zasobnika energii kinetycznej łożyskowanego magnetycznie. Twórcami wynalazku są dwaj pracownicy Katedry Automatyki i Robotyki prof. dr inż.  Zdzisław Gosiewski i dr hab. inż. Arkadiusz Mystkowski, prof. PB oraz Pracownik Katedry Elektrotechniki, Energoelektroniki i Elektroenergetyki dr inż. Andrzej Andrzejewski.

Przedmiotem wynalazku jest zasobnik energii kinetycznej, którego wszystkie elementy wirujące są zamknięte w obudowie próżniowej z dwuczęściowym stojanem silnika/generatora bezłożyskowego umiejscowiony na zewnątrz obudowy. Zasobnik energii kinetycznej ma konstrukcję modułową, składającą się z elementów umożliwiających ich zamianę na inne elementy o tych samych wymiarach geometrycznych, lecz o innych parametrach technicznych. Osie symetrii przechodzące prostopadle przez środki geometryczne każdego magnesu trwałego wirnika silnika/generatora ułożone są ukośnie względem osi obrotu wirnika, oddalone od siebie o odległość (h0), umożliwiając tym samym wymuszanie ruchu precesyjnego masy wirującej zasobnika. Obydwie części stojana (8) silnika/generatora przemieszczają się wzdłuż osi obrotu wirnika (3), oddalając się od magnesów trwałych (4) wirnika (3) na czas fazy przechowywania energii i zbliżając się na czas fazy ładowania i rozładowywania energią zasobnika.

Patent został udzielony na podstawie zgłoszenia dokonanego w dniu 16 listopada 2015 r.

Serdecznie gratulujemy!