Kolejny patent dzięki międzyuczelnianej współpracy naukowców

31-03-2022
W dniu 17 marca 2022 r. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej wydał decyzję o udzieleniu Politechnice Białostockiej patentu nr P.425622 na wynalazek „Tlenkowo-fluorkowe szkła tytanowo-germanianowe o unikalnych właściwościach luminescencyjnych w zakresie średniej podczerwieni oraz sposób ich otrzymywania”.

Twórcami wynalazku są:

• dr hab. inż. Marcin Kochanowicz, prof. PB z Katedry Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego,
  • prof. dr hab. inż. Joanna Pisarska prof. dr hab. inż. Wojciech Pisarski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
  • prof. dr hab. inż. Dominik Dorosz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Szkła tytanowo-germanianowe charakteryzują się tym, że mają następujący skład i proporcje reagentów: tlenek tytanu TiO2 w ilości od 5 do 55% mol, tlenek germanu GeO2 w ilości od 5 do 55% mol, tlenek baru BaO w ilości od 0 do 35% mol, fluorek baru BaF2 w ilości do 30% mol, tlenek galu Ga2O3 w ilości od 4,5 do 19,5% mol, fluorek erbu ErF3 w ilości od 0,5 do 2% mol.

Patent obejmuje też sposób otrzymywania ww. szkieł. Sposób ten prowadzony w komorze bez dostępu powietrza do reagentów, polega na tym, że tygiel z mieszaniną reagentów umieszcza się w piecu, gdzie ogrzewa się do temperatury od 180 do 220°C i pozostawia się na czas co najmniej 45 minut, następnie mieszaninę reagentów topi się w temperaturze od 1150 do 1300°C w ciągłym przedmuchu gazu obojętnego, a otrzymany stop w celu ujednorodnienia wytrzymuje się w tej temperaturze w czasie od 45 do 90 minut, po czym wykonuje się próbki szkieł poprzez wylanie stopionej masy do formy podgrzanej do temperatury od 275 do 325°C, a w odlanych próbkach szkieł eliminuje się naprężenia cieplne poprzez ich wygrzewanie w temperaturze od 275 do 325°C przez co najmniej 15 minut, charakteryzuje się tym, że syntezę prowadzi się przy dobraniu następujących proporcji reagentów: tlenek tytanu TiO2 w ilości od 5 do 55% mol, tlenek germanu GeO2 w ilości od 5 do 55% mol, tlenek baru BaO w ilości od 0 do 35% mol, fluorek baru BaF2 w ilości do 30% mol, tlenek galu Ga2O3 w ilości od 4,5 do 19,5% mol, fluorek erbu ErF3 w ilości od 0,5 do 2% mol. Otrzymane produkty są transparentnymi i całkowicie amorficznymi materiałami o barwie różowej, które emitują intensywne promieniowanie w zakresie średniej podczerwieni przy długości fali 2,7 µm.

Patent został udzielony na podstawie zgłoszenia dokonanego w dniu 18 maja 2018 r.

Serdecznie gratulujemy!