Kolejny patent dla naukowców Wydziału Elektrycznego

06-06-2019

Dnia 24 maja 2019 r. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej po rozpatrzeniu zgłoszenia dokonanego w dniu 12 czerwca 2017 r. wydał decyzję o udzieleniu Politechnice Białostockiej patentu P.421876 na wynalazek: Sposób i układ do pomiaru wartości zespolonej impedancji pętli zwarciowej. Twórcami wynalazku są dr inż. Grzegorz Hołdyński oraz dr inż. Zbigniew Skibko, pracownicy Katedry Elektroenergetyki, Fotoniki i Techniki Świetlnej.

Przedmiotem wynalazku jest sposób i układ do pomiaru wartości zespolonej impedancji pętli zwarciowej w instalacjach elektrycznych o napięciu znamionowym nieprzekraczającym 1 kV. Wynalazek ma zastosowanie w szczególności do pomiarów służących do oceny skuteczności ochrony przeciwporażeniowej poprzez samoczynne wyłączenie zasilania. Korzystną cechą wynalazku jest wyeliminowanie wpływu obciążeń roboczych sieci na dokładność pomiaru, łatwość pomiarów i obsługi, a także fakt, że wartość zespolona impedancji pętli zwarciowej wyznaczana jest na podstawie pomiarów wartości skutecznych prądów i napięć i niewymagane jest zachowanie jednakowej wartości modułów impedancji pomiarowych.