Grant NCBR – Agrotech: nowy projekt na rzecz przemysłu

30-04-2021

Z przyjemnością informujemy, że projekt zatytułowany „Prace badawczo-rozwojowe nad zespołem maszyn rolniczych do zrównoważonego zbioru zielonki z wykorzystaniem inteligentnych technologii firmy SaMASZ wspierających koncepcję Doliny Rolniczej 4.0” został zakwalifikowany do realizacji i finansowania w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w konkursie „Szybka ścieżka – Agrotech”. Na uznanie zasługuje wysoka ocena wniosku, który został sklasyfikowany na 11 pozycji wśród 164 zgłoszonych projektów.

Wnioskodawcy projektu:

• firma SaMASZ sp. z o.o. (lider konsorcjum),
  • Klaster Obróbki Metali,
  • Politechnika Białostocka: w tym Wydział Elektryczny i Wydział Mechaniczny,

postawili sobie za cel opracowanie i przebadanie zespołu powiązanych ze sobą maszyn do zbioru zielonki z wielkopowierzchniowych areałów, przy zastosowaniu innowacyjnych systemów i układów pozwalających na prowadzenie zrównoważonego, precyzyjnego rolnictwa.

Udział pracowników Wydziału Elektrycznego w projekcie

Kierownikiem zespołu projektowego ze strony Wydziału Elektrycznego jest dr hab. inż. Arkadiusz Mystkowski, prof. PB. Zespół z Wydziału Elektrycznego będzie prowadził prace związane z opracowaniem i wdrożeniem innowacji technologicznych, na które złożą się:

• metody i algorytmy przetwarzania danych identyfikacji stanu maszyny – kosiarka/zgrabiarka;
  • opracowanie autonomicznego systemu diagnostyki parametrów pracy maszyny, dobór i integracja czujników drgań, temperatury, itd.;
  • realizacja układów sterowania;
  • systemy diagnostyki stanu pracy maszyny, ich integracja z systemem komunikacji (np. przesyłanie danych do serwisu zdalnego) oraz dostęp bezpośredni do danych z platformy mikroprocesorowej.

Wartość całego projektu wynosi 11 393 247,32 zł, przy dofinansowaniu przez NCBR na poziomie 7 968 929,48 zł. Działania realizowane na Wydziale Elektrycznym zostały zaplanowane na kwotę 2 500 000 zł.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych osiągnięć.