Kolejny projekt badawczy NCN w programie Opus

23-05-2020
logo Narodowego Centrum Nauki, w centrum czerwony napis Opus oraz czerwony klucz wiolinowy

Z przyjemnością informujemy, że dr hab. inż. Marcin Kochanowicz, prof. PB,  pracownik Wydziału Elektrycznego wraz z zespołem wykonawców, uzyskał grant badawczy Narodowego Centrum Nauki w ramach programu Opus. Na realizację badań w ramach projektu pt. Ultraszerokopasmowa emisja 1,0 – 2,1 μm w światłowodach wielordzeniowych domieszkowanymi ziemiami rzadkimi i metalami Ni, Cr, Bi , przyznano 1 152 720 zł. zostaną przeznaczone na zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji projektu.

Obszar badawczy projektu należy do intensywnie rozwijającej się dziedziny nauki jaką jest fotonika i dotyczy opracowania nowych konstrukcji światłowodów wielordzeniowych charakteryzujących się szerokopasmową emisją spontaniczną (ASE) w zakresie od 1,0 μm do 2,1 μm. Opracowane w ramach projektu włókna światłowodowe pozwolą na budowę nowych kompaktowych źródeł promieniowania. Źródła promieniowania o emisji w paśmie 1,0-2,1 μm znajdują szerokie zastosowanie m.in. w:

• systemach telekomunikacyjnych (2 i 4 okno telekomunikacyjne);
  • medycynie (obrazowanie OCT);
  • systemach pomiarowych.

Technologie wykorzystujące zakres długości fal powyżej 1,5 μm są stosowane zarówno w aplikacjach wojskowych jak i cywilnych takich jak telemetria, optyczne systemy laserowe (LIDAR, ang. Light Detection and Ranging), mikrochirurgia, diagnostyka medyczna oraz monitoring zanieczyszczeń przemysłowych i środowiskowych.

Podstawowym celem projektu jest opracowanie wielordzeniowych światłowodów ze szkieł germanowych charakteryzujących się wzmocnioną emisją spontaniczną w trybie pracy ciągłej w zakresie:

• 1,5 – 2,1μm – światłowody ko-domieszkowane jonami ziem rzadkich;
  • 1,0 – 2,1 μm – światłowody o rdzeniu szkło-ceramicznym.

Uzyskanie ultra-szerokopasmowej emisji o mocy od dziesiątek do setek mW będzie możliwe  poprzez superpozycję pasm emisji poziomów wzbudzonych metali (Ni, Cr, Bi) oraz pierwiastków ziem rzadkich. Opracowanie takich konstrukcji światłowodów wielordzeniowych jest wyzwaniem i wymaga optymalizacji zawartości pierwiastków ziem rzadkich, położenia rdzenia i liczby rdzeni umieszczonych we wspólnym płaszczu oraz opracowania technologii specjalnych rdzeni GC.