Dr inż. Adam Idźkowski uzyskał stopień doktora habilitowanego

05-10-2019

Dr inż. Adam Idźkowski decyzją Rady Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej, w dniu 25 września 2019 r., uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie naukowej automatyka, elektronika i elektrotechnika. Podstawą nadania stopnia naukowego były osiągnięcia naukowe przedstawione w powiązanych tematycznie ośmiu publikacjach naukowych, przedłożonych pod wspólnym tytułem Ocena błędów i niepewności wielkości złożonych oraz analiza porównawcza estymat wartości wielkości fizycznych uzyskanych za pomocą metod cyfrowego przetwarzania sygnałów.

W swoich pracach dr hab. inż. Adam Idźkowski przedstawił wyniki badań dotyczących matematycznego modelowania, badań eksperymentalnych i doskonalenia oryginalnych systemów pomiarowych, a także dokonał przeglądu i opracował specjalizowane algorytmy wyznaczania wybranych wielkości fizycznych (sygnałów wyjściowych z układów pomiarowych).

Szczegółowy zakres wykonanych prac badawczych obejmował analizę niepewności pomiaru temperatury za pomocą układu jednokanałowego oraz różnicy dwóch temperatur za pomocą układu dwukanałowego, przy rozpatrzeniu różnych konfiguracji oraz wariantów adjustacji lub kalibracji przetworników. W tej części rozpatrywane były wybrane:

• przetworniki rezystancja-napięcie współpracujące z termorezystorami,
  • cyfrowe systemy pomiarowe z mikrokontrolerem i czujnikami magneto-rezystancyjnymi.

Znaczącą część osiągnięć naukowych dr hab. inż. Adama Idźkowskiego stanowią wyniki prac dotyczących metod wyznaczania indywidualnej szybkości i długości pojazdu poruszającego się w ruchu drogowym, za pomocą cyfrowego systemu pomiarowego. Pan Adam Idźkowski wykonał analizę wartości błędów pomiarów długości i szybkości pojazdów przy zastosowaniu różnych algorytmów przetwarzania sygnałów z czujników zamontowanych w jezdni.

Dr hab. inż. Adam Idźkowski jest absolwentem studiów magisterskich na kierunku elektronika i telekomunikacja, na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. Od roku 2001 jest pracownikiem Wydziału Elektrycznego, w Katedrze Elektrotechniki Teoretycznej i Metrologii. Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie elektrotechnika, uchwałą Rady Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej, uzyskał w roku 2013.

Gorąco gratulujemy i życzymy kolejnych, nowych osiągnięć naukowych.