Dr hab. inż. Wojciech Walendziuk, prof. PB w zespole doradczym ds. programu Polska Metrologia

28-02-2022
Dr hab. inż. Wojciech Walendziuk, prof. PB z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej został powołany do zespołu doradczego Ministra Nauki i Edukacji, dotyczącego programu „Polska Metrologia”. Celem przedsięwzięcia jest wspieranie badań naukowych lub prac rozwojowych w obszarach związanych z metrologią.

– Myślę, że to duże wyróżnienie, nie tylko dla mojej osoby, ale także Politechniki Białostockiej. Trzeba bowiem podkreślić, że skład ośmioosobowego zespołu tworzą reprezentanci uznanych środowisk naukowych w obszarze metrologii – powiedział prof. PB Wojciech Walendziuk.

Do zadań zespołu będzie należała między innymi ocena merytoryczna wniosków złożonych w programie „Polska Metrologia” (nabór zakończył się 23 grudnia 2021 r.), ocena raportów z wykorzystania środków finansowych przyznanych w ramach programu, czy opiniowanie wniosków o zmianę umów zawartych w ramach programu. Kadencja zespołu potrwa do 31 grudnia 2023 r.

Powołanie zespołu doradczego stanowi kolejny etap prac Ministerstwa w związku z realizacją programu „Polska Metrologia”. Jego celem jest stworzenie mechanizmów finansowania projektów, które wpierają działania podejmowane przez Główny Urząd Miar. GUM poszukuje obecnie nowoczesnych rozwiązań, które służyłyby stymulowaniu rozwoju polskiej metrologii. Do tego zadania chciałby włączyć naukowców z różnych ośrodków. W ten sposób uzyskamy synergię pomiędzy naukowcami i pracownikami GUM, dzięki której będzie można wytworzyć nową jakość pomiarów, stworzyć nowe metody, stanowiska pomiarowe, czy też wypracować nowe podejścia do rozwiązania problemów, związanych choćby z metodami szacowania niepewności pomiarów – dodaje prof. PB Wojciech Walendziuk.

Program pod nazwą „Polska Metrologia” został uruchomiony w listopadzie 2021 roku. Jego celem jest wspieranie realizacji projektów służących:

• podniesieniu poziomu zdolności badawczych instytucji metrologicznych,
  • wzmocnieniu kapitału intelektualnego,
  • zwiększeniu konkurencyjności polskiej gospodarki w strategicznych dla kraju obszarach,
  • rozwojowi nowoczesnych technologii,
  • stymulowaniu rozwoju metrologii, w szczególności w obszarach zdrowia, środowiska, energii oraz zaawansowanych technik pomiarowych,
  • rozwoju technologii cyfrowych.

Powołany 8 lutego 2022 r. zespół doradczy zajmie się oceną projektów złożonych w programie „Polska Metrologia”, na finansowanie których Ministerstwo przeznaczyło łącznie 20 mln złotych. Ocenie zostaną poddane projekty, które przeszły wstępną ocenę formalną, jest wśród nich propozycja z Politechniki Białostockiej. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowane jest na pierwszą połowę br.

Czytaj także:

Powołanie członków Zespołu doradczego ds. programu pod nazwą „Polska Metrologia”