Dr hab. inż. P. Miluski, prof. PB zdobył kolejny projekt badawczy NCN

20-11-2020
logo Narodowego Centrum Nauki, w centrum czerwony napis Opus oraz czerwony klucz wiolinowy

Serdecznie gratulujemy dr hab. inż. Piotrowi Miluskiemu, prof. PB uzyskania finansowania projektu badawczego Narodowego Centrum Nauki w ramach programu OPUS 19 pt. Nowe aktywne światłowody o multi-pierścieniowym rdzeniu typu LMA do ultra-szerokopasmowej emisji w zakresie bezpiecznym dla wzroku o wartości 1 067 760 zł.

Obszar badawczy projektu mieści się dziedzinie inżynierii materiałów fotonicznych. Technologia światłowodów domieszkowanych lantanowcami jest jednym z głównych dziedzin optoelektroniki i cieszy się dużym zainteresowaniem od ostatnich kilku dekad. Domieszkowanie światłowodów związkami pierwiastków ziem rzadkich daje możliwość wytwarzania wielu aktywnych komponentów m.in. wzmacniaczy światłowodowy -EDFA, źródeł promieniowania i laserów światłowodowych. W większości światłowody te wywarza się z krzemionki ze względu na niskie tłumienie oraz bardzo dużą stabilność mechaniczną i termiczną, co pozwala na transmisję i generację znacznych mocy optycznych w światłowodzie. Właściwości luminescencyjne takich światłowodów mogą być kształtowane poprzez wprowadzanie jednej lub większej ilości domieszek (pierwiastków ziem rzadkich) uzyskując wtedy możliwość kształtowania widma luminescencji poprzez zjawiska współemisji, zjawisk wymiany i konwersji energii w strukturze energetycznej lantanowców (np. transfery energii,relaksacja krzyżowa). Umożliwia to znaczne poszerzenie właściwości luminescencyjnych włókien światłowodowych w celu uzyskania emisji promieniowania w pobliżu 2μm (ze względu na niską absorpcję tkanki ludzkiej, nazywanej emisją bezpieczną dla wzroku). Układy takie znalazły zastosowanie w konstrukcjach laserów pracujących w przestrzeni otwartej (np. monitorowanie środowiska, skanery laserowe, telekomunikacja w wolnej przestrzeni, medycyna, optyczna tomografia koherentna (OCT) czy obróbka materiałów).

To już kolejny grant dr hab. inż. Piotra Miluskiego, prof. PB. W latach 2017-2018 był kierownikiem grantu pt. Badania właściwości spektroskopowych ko-domieszkowanych światłowodów polimerowych.
Gartulujemy sukcesu!

Dr hab. inż. Piotr Miluski, prof. PB, kierownik projektu OPUS-19