Dr hab. inż. Marcin Kochanowicz, prof. PB otrzymał nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

04-12-2018

„Mam wielki zaszczyt stać przed gronem ludzi (…), którzy przecierają szlaki nie tylko polskiej, ale także światowej nauki. I co więcej – to jest grono osób, które te cele osiągają.” – stwierdził Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin podczas uroczystości wręczenia nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.*

W poniedziałek 3 grudnia najlepsi przedstawiciele świata akademickiego – naukowcy, dydaktycy i organizatorzy spotkali się w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w celu odebrania jednej z najbardziej prestiżowych wyróżnień polskiej nauki.

Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest przyznawana corocznie za wybitne osiągnięcia naukowe, indywidualne i zbiorowe osiągnięcia dydaktyczne oraz sukcesy organizacyjne dokonane w mijającym roku. Laureatem nagrody I stopnia za osiągnięcia naukowe został dr hab. inż. Marcin Kochanowicz, prof. PB realizujący swe badania w Katedrze Elektroenergetyki, Fotoniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego.

Profesor otrzymał nagrodę  za dorobek publikacyjny będący podstawą do wszczęcia i przeprowadzenia postępowania habilitacyjnego pod wspólnym tytułem: „Analiza właściwości luminescencyjnych szkieł i wytworzonych z nich światłowodów współdomieszkowanych jonami pierwiastków ziem rzadkich do aplikacji w źródłach promieniowania w zakresie widzialnym oraz podczerwieni”. Prowadzone przez Niego badania w dyscyplinie naukowej elektronika są ukierunkowane na opracowanie nowych konstrukcji światłowodów dwupłaszczowych i szkieł o unikatowych właściwościach optycznych do zastosowań w konstrukcjach nowych źródeł promieniowania pracujących w zakresie widzialnym oraz bliskiej podczerwieni. Jego osiągnięcia wpisują się w obecne trendy badań światowych w fotonice dotyczących poszukiwania nowych rodzajów źródeł włóknowych. Potwierdzeniem wyróżniającej, wysokiej jakości badań prowadzonych przez dr. hab. inż. Marcina Kochanowicza są przedstawione publikacje z listy JCR o wysokim współczynniku IF oraz współpraca międzynarodowa w ramach programu COST Action MP1401, w którym prowadzone są badania nad nowymi światłowodowymi źródłami promieniowania.

Nagrody przyznano z dziedzin nauk ścisłych, medycznych, przyrodniczych, społecznych i artystycznych.

Serdecznie gratulujemy!

*(źródło naukawpolsce.pap.pl)