Dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB zdobył tytuł Osobowości Roku 2022 r. w kategorii nauka
27-03-2023
W dniu 25 stycznia 2023 roku w siedzibie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa odbyło się posiedzenie Kapituły Konkursu Osobowość Roku 2022. Celem Konkursu jest wyróżnienie i promowanie twórców wdrożonych, innowacyjnych rozwiązań i przedsięwzięć techniczno-gospodarczych oraz promocję i popularyzowanie dorobku twórców techniki, nauki i nowoczesnej gospodarki w zakresie elektrotechniki, elektroenergetyki, teletechniki i oświetlenia w Polsce.
Tytuł Osobowości Roku 2022 wybierano w 3 kategoriach: Gospodarka, Otoczenie Biznesu i Nauka. Kapituła konkursowa, na podstawie zgłoszeń, które spełniały warunki formalne konkursu, nominowała do nagrody OSOBOWOŚĆ ROKU 2022 w ramach wszystkich kategorii łącznie 5 osób. Tytuł Osobowości Roku 2022 w kategorii nauka otrzymał dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB, wieloletni pracownik Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.
Dr hab inż. Maciej Zajkowski, prof. PB od początku swojej kariery związany jest z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Białostockiej. Posiada stopień i tytuł naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych (elektrotechnika) i profesora Politechniki Białostockiej. Jest autorem wielu rozwiązań technicznych, które znalazły swoje zastosowanie w przemyśle, multimediach i ochronie zdrowia. Jest też autorem patentu (Pat. 221509). Autor i współautor 2 monografii i 91 publikacji (artykuły w czasopismach, rozdziały w monografiach, publikacje konferencyjne).
Współpracuje z instytucjami otoczenia biznesu (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Park Naukowo-Technologiczny w Białymstoku, fundusze BridgeAlfa) z jednostkami samorządowymi (Urząd Marszałkowski woj. podlaskiego) oraz pełni funkcje doradcze i eksperckie m.in. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Realizuje weryfikację i ocenia projekty badawczo-rozwojowe w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Koordynuje prace zespołu techniki świetlnej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej i pozyskuje finansowanie prac i projektów B+R. Prowadzi badania naukowe w zakresie wykorzystania potencjału energii promieniowania słonecznego, efektywności energetycznej, OZE, techniki świetlnej i spektrofotometrii. Jest aktywnym członkiem Prezydium Polskiego Komitetu Oświetleniowego SEP, Grupy Roboczej ds. Efektywności Energetycznej oraz Odnawialnych Źródeł Energii Komitetu Monitorującego RPOWP przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego oraz doradcą Marszałka Województwa Podlaskiego ds. efektywności energetycznej i OZE, członkiem Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Sektora Fotowoltaiki w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Uroczyste wręczenie nagród i oficjalne ogłoszenie wyników Konkursu odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów ELEKTROTECHNIKA i Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO w Warszawie, w dniach 15–17 marca 2023 r. Serdecznie gratulujemy!
Konkurs został zorganizowany przez:
- Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa,
- Stowarzyszenia Elektryków Polskich,
- Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, Krajowej Izby Gospodarczej Elektryki,
- Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej,
- Polskiego Stowarzyszenia Branży Elektroenergetycznej,
- Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego,
- Stowarzyszenia Polskich Energetyków, Stowarzyszenia Teletechników Polskich XXI.
Źródło: Strona Konkursu Osobowości roku 2022