Dr hab. inż. Irena Fryc, prof. PB, wykładowcą szkoły letniej w USA.

07-10-2021

W lipcu br. dr hab. inż. Irena Fryc, prof. Politechniki Białostockiej przeprowadziła, jako jedyny wykładowca z Polski, wykłady dotyczące sposobów oświetlania oraz minimalizacji zanieczyszczenia światłem przestrzeni miejskich na zaproszenie szkoły letniej zorganizowanej przez Adler Planetarium w Chicago, IL, USA.

Prof. Irena Fryczostała zaproszona do wygłoszenia wykładóww ramach szkoły letniej w Adler Planetarium w Chicago, IL, USA. Wiodąca tematyka wykładów „LightPollutionTeen Program”zorganizowanych przez Astro-Science Programw lipcu 2021 r., dotyczyła zanieczyszczenia światłem (https://www.adlerplanetarium.org/learn/teens/teen-opportunities/) i była skierowana do zainteresowanych pracą badawczą w obszarze astro-sciencestudentów z USA. Wykładowcami byli specjaliści z zakresu techniki świetlnej, fizyki, biologii oraz astronomii. W ramach szkolenia prof. Fryc przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą oświetlenia i zanieczyszczenia światłem w przestrzeniach zurbanizowanych oraz uczestniczyła w dyskusji zamykającej oraz podsumowującej te warsztaty.

Dr hab. inż. Irena Fryc jest absolwentką Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej, związaną z uczelnią od czasu studiów tj. od prawie 30 lat, obecnie zatrudnioną na stanowisku profesora PB. Rozprawę doktorską obroniła na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej, a rozprawę habilitacyjną – na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Jej zainteresowania naukowe dotyczą szeroko pojmowanej techniki świetlnej.