Dr hab. inż. Arkadiusz Mystkowski, prof. PB, uhonorowany tytułem Złotego Absolwenta Politechniki Białostockiej w kategorii Wynalazca

21-12-2021

W trakcie corocznych obchodów Święta Politechniki Białostockiej 2 grudnia 2021 roku Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Białostockiej uhonorowało tytułem Złotego Absolwenta Politechniki Białostockiej w kategorii Wynalazca dr hab. inż. Arkadiusza Mystkowskiego, prof. PB, pracownika Katedry Automatyki i Robotyki Wydziału Elektrycznego.

Arkadiusz Mystkowski uzyskał w 2003 roku dyplom mgr inż. z wyróżnieniem na kierunku Automatyka i robotyka i w tym samym roku podjął pracę na Wydziale Mechanicznym PB. Już w roku 2007 uzyskał tytuł doktora nauk technicznych (także z wyróżnieniem) w dyscyplinie automatyka i robotyka na AGH w Krakowie. Dziewięć lat później ta sama uczelnia przyznała mu tytuł doktora habilitowanego nauk technicznych, także w automatyce i robotyce.

Wyniki działalności naukowej i inżynierskiej dr hab. inż. Arkadiusza Mystkowskiego to nie tylko: około 100 publikacji naukowych, realizacja szeregu projektów naukowych i badawczo-rozwojowych, aktywna międzynarodowa współpraca naukowa, członkowstwo w kilku zrzeszeniach (między innymi: PTI, SIMP, SEP, PTETiS), ale także zgłoszenia patentowe. Opracowane przez niego wynalazki uzyskały patenty w latach:

• 2018 – Autonomiczny układ sterowania przemieszczaniem bocznym ciągnikowej kosiarki czołowej;
  • 2020 – Urządzenie do odzyskiwania i konwertowania energii mechanicznej z drgań promieniowych wirnika lub wału maszyny na energię elektryczną;
  • 2021 – Konstrukcja zasobnika energii kinetycznej łożyskowanego magnetycznie.

Działalność wynalazcza laureata znalazła też odzwierciedlenie w przyznaniu mu srebrnego medalu na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków w 2020 roku.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Skan dokumentu patentowego.