Prace zespołowe prowadzone przez KFEiTŚ

1. Tytuł projektu: Technologia światłowodów aktywnych oraz inteligentne systemy oświetleniowe

Kierownik projektu: dr hab. inż. Marcin Kochanowicz, prof. PB

Okres realizacji: 2020-2022

Zadania badawcze:

1. Opracowanie technologii szkieł oraz światłowodów współ-domieszkowanych jonami pierwiastków ziem rzadkich oraz analiza ich właściwości luminescencyjnych. Analiza wpływu stężeń domieszek aktywnych oraz profilu współczynnika załamania pod kątem uzyskania efektywnego transferu energii donor – akceptor i w rezultacie wzmocnionej emisji spontanicznej.
  2. Analiza możliwości opracowania cienkowarstwowych struktur falowodowych, luminescencyjnych i sensorowych otrzymywanych metodą nanoszenia z roztworu jak i naparowywania. Opracowanie technologii wytwarzania cylindrycznych i planarnych luminescencyjnych polimerowych struktur światłowodowych domieszkowanych związkami lantanowców i barwnikami organicznymi.
  3. Opracowanie układów świetlno-optycznych (m.in. w technice druku 3D) do przestrajalnych półprzewodnikowych systemów oświetleniowych; w tym układów zasilania, sterowania i pomiaru parametrów elektro-optycznych.
  4. Opracowanie metod analizy wpływu promieniowania od źródeł sztucznych i ich aplikacji na efektywność energetyczną oraz parametry cyrkadialne, fotometryczne i fotobiologiczne.
  5. Opracowanie systemów do analizy promieniowania słonecznego oraz nieboskłonu dziennego i nocnego, w tym ocena zanieczyszczenia światłem.
  6. Opracowanie metod optymalizacji uzysku promieniowania słonecznego w systemach pasywnych, w absorberach i systemach fotowoltaicznych oraz fototermicznych.
  7. Analiza właściwości aplikacyjnych wielospektralnych źródeł LED w badaniach jakościowych.
  8. Analiza możliwości zastosowania funkcjonalizowanych materiałów fotonicznych jako konwertery promieniowania optycznego również w zastosowaniach sensorowych.

2. Temat pracy: Przetwarzanie sygnałów i transmisja danych w systemach komunikacji elektronicznej z uwzględnieniem zagadnień kompatybilności elektromagnetycznej

Kierownik projektu: dr hab. inż. Karol Aniserowicz, prof. PB

Okres realizacji: 2020-2022

Zadania badawcze:

1. Cyfrowe przetwarzanie i transmisja sygnałów, z wykorzystaniem systemów szerokopasmowych i ultraszerokopasmowych;
  2. Narażenia aparatury elektronicznej na zaburzenia elektromagnetyczne, z uwzględnieniem uszkodzeń spowodowanych przez impulsy wysokoenergetyczne.