Prof. dr hab. inż. Tadeusz Citko odszedł na emeryturę

18-10-2018

17 października podczas posiedzenia Rady Wydziału Elektrycznego odbyła się wyjątkowa uroczystość, podczas której pożegnaliśmy Prof. dr hab. inż. Tadeusza Citko, wybitnego naukowca, znakomitego nauczyciela wielu pokoleń studentów, wychowawcę licznych pracowników naukowych, życzliwego i pomocnego kolegę i współpracownika. Profesor pracował w Katedrze Energoelektroniki i Napędów Elektrycznych i z dniem 1 października br. odszedł na zasłużoną emeryturę.

Profesor Tadeusz Citko przez ponad 48 lat swojej pracy zawodowej w ogromnym stopniu zasłużył się nie tylko Wydziałowi, ale również całej Politechnice Białostockiej. W latach 1990-1993 pełnił funkcję Prorektora PB ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką Narodową. Trzykrotnie był rektorem Uczelni: przez dwie kolejne kadencje w latach 1993-1999 oraz po raz trzeci w kadencji 2008-2012. Za Jego kadencji m.in. formował się Inkubator Przedsiębiorczości oraz oddano do użytku Centrum Nowoczesnego Kształcenia. Ciekawostką jest to, że Profesor Andrzej Sikorski, obecny Prorektor ds. Nauki Politechniki Białostockiej, był pierwszym doktorantem Profesora na Wydziale Elektrycznym PB.

O zasługach Profesora Tadeusza Citki świadczy również tytuł Honorowego Profesora PB, przyznany Mu 19 lutego 2015 r. przez Senat Politechniki Białostockiej. Tytuł jest nadawany osobom, które w szczególny sposób swoją działalnością przyczyniły się do rozwoju naszej Uczelni. Profesor Tadeusz Citko otrzymał ten tytuł jako trzecia osoba w historii Uczelni.

W podziękowaniu za wiele wspólnych lat pełnych zaangażowania, wytrwałości i życzliwości Dziekan Wydziału Elektrycznego dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, wręczył Profesorowi Tadeuszowi Citko pamiątkowy grawerton i życzył Drogiemu Koledze długich lat w zdrowiu, realizacji zamierzonych planów życiowych oraz zapewnił, że Profesor na zawsze pozostanie w naszych wspomnieniach. Do życzeń dołączył się również JM Rektor Politechniki Białostockiej prof. dr hab. inż. Lech Dzienis. Profesor Tadeusz Citko podziękował za tak miłe pożegnanie i wyraził przekonanie, że zostawia Wydział i Uczelnię w dobrych rękach.

Na zakończenie Sala Rady Wydziału rozbrzmiała głośnym „Sto lat”.