Wydział Elektryczny PB

Wydział Elektryczny PB i APS S.A. laureatami konkursu „Energia Partnerstwa”

18-06-2026

10 czerwca 2026 r. w Branżowym Centrum Umiejętności w branży elektroenergetycznej w dziedzinie Energetyka Odnawialna‑Słoneczna przy Zespole Szkół Technicznych w Radomiu odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie „Energia Partnerstwa”, poświęconym wzmacnianiu współpracy pomiędzy kształceniem zawodowym, uczelniami wyższymi i biznesem w obszarze energetyki odnawialnej.

W gronie laureatów znalazł się Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej, którego praca konkursowa pt. „Stanowisko do badania nowoczesnych mikrosieci elektroenergetycznych” zajęła II miejsce. Zgłoszenie zostało przygotowane w formule uczelnia – przedsiębiorstwo, a partnerem Wydziału była spółka Automatyka‑Pomiary‑Sterowanie S.A. z Białegostoku.

Inicjatywa została zgłoszona przez Dziekana Wydziału Elektrycznego, dr. hab. inż. Bogusława Butryło, prof. PB. Podczas uroczystości wręczenia dyplomów Wydział Elektryczny reprezentował dr inż. Wojciech Trzasko, Prodziekan ds. rozwoju i współpracy, natomiast partnera przemysłowego reprezentował mgr inż. Grzegorz Sasinowski, Koordynator współpracy Nauka i Przemysł w APS S.A.

Nagrodzony projekt dotyczył uruchomienia nowoczesnego, modułowego stanowiska dydaktyczno‑badawczego, które umożliwia analizę pracy mikrosieci elektroenergetycznych z udziałem odnawialnych źródeł energii, magazynów energii, infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych oraz systemów nadzoru i sterowania SCADA. Stanowisko zostało wdrożone w Laboratorium Urządzeń Wielkoprądowych Wydziału Elektrycznego i służy zarówno celom dydaktycznym, jak i badawczo‑rozwojowym.

Zgłoszona dobra praktyka odpowiadała celom konkursu, którego ideą była promocja przedsięwzięć wzmacniających współpracę między edukacją i gospodarką, rozwijających nowoczesne laboratoria, projekty badawczo‑rozwojowe oraz praktyczne formy kształcenia w obszarze energetyki odnawialnej. W tym kontekście projekt Wydziału stanowi przykład skutecznego połączenia zaplecza akademickiego z doświadczeniem partnera przemysłowego na rzecz rozwoju kompetencji przyszłych inżynierów. Więcej: Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej zmodernizował Laboratorium Urządzeń Wielkoprądowych.

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP), pełniące rolę podmiotu branżowego w projekcie pn. „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności dla branży elektroenergetycznej w dziedzinie energetyka odnawialna (słoneczna)”, realizowanym w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.


× W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych.
Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję Politykę prywatności i wykorzystania plików cookies w serwisie.