Koło Naukowe Systemów Wbudowanych „W sieci rzeczy”

Koło Naukowe Systemów Wbudowanych „W sieci rzeczy” jest organizacją twórczą o charakterze naukowo-technicznym, będącą dobrowolnym zrzeszeniem studentów Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej wszystkich kierunków i specjalności oraz studentów zainteresowanych działalnością Koła Naukowego. Koło Naukowe działa przy Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej i jest afiliowane przez Katedrę Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej.

Celem Koła jest:

• stwarzanie form organizacyjnych sprzyjających rozwojowi pracy naukowej, twórczej inicjatywie oraz swobodnej wymianie poglądów naukowych;
  • organizowanie spotkań umożliwiających zdobycie wiedzy z zakresu nowoczesnych technologii w zakresie konstrukcji i programowania systemów wbudowanych, internetu rzeczy (IoT, Internet of Things) i radia programowalnego (SDR, Software Defined Radio) oraz prezentowanie ich studentom i pracownikom Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej;
  • promocja Politechniki Białostockiej na imprezach organizowanych przez Uczelnię i inne ośrodki akademickie;
  • integracja środowiska studenckiego i naukowego.

Tematyka realizowanych prac

• realizacja prac badawczych członków koła w zakresie konstrukcji i programowania systemów wbudowanych, internetu rzeczy (IoT, Internet of Things) i radia programowalnego (SDR, Software Defined Radio);
  • realizacja projektów związanych z zastosowaniem systemów wbudowanych i internetu rzeczy w wybranych zagadnieniach;
  • realizacja projektów ukierunkowanych na opracowanie wybranych elementów technologii i zastosowanie radia programowalnego.

Przewodniczący koła: Łukasz Wudarczyk.
Adres mailowy koła: w.sieci.rzeczy [at] gmail.com.
Opiekun: dr inż. Krzysztof Konopko, k.konopko [at] pb.edu.pl.
Miejsce spotkań: sala CBD-32.

Zrealizowane projekty

Projekt: „Inteligentne Lustro” opracowali studenci działający w Kole Naukowym Systemów Wbudowanych „W sieci rzeczy” pod opieką dr. inż. Krzysztofa Konopko. Celem projektu było wykonanie urządzenia typu „inteligentne lustro”. Oprócz podstawowej funkcji odbijania obrazu urządzenie posiada też wiele innych zastosowań. Między innymi:

• wyświetla informacje z lokalnych serwisów internetowych,
  • podaje rzeczywisty czas odjazdu autobusów komunikacji miejskiej,
  • prezentuje stopień zanieczyszczenia powietrza,
  • dzięki komunikacji ze zdalnymi sensorami dostarcza także informacji środowiskowych.

Sterowanie odbywa się za pomocą wydawanych głosem komend.

Projekty proponowane do realizacji

Projekt: „Prototypowa sieć sensorowa do badania jakości powietrza”

Celem projektu jest rozwiązanie problemu ciągłego monitorowania i określania kierunku rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń powietrza poprzez wykorzystanie do tego celu systemu bazującego na sieci bezprzewodowych węzłów sensorowych. Monitorowanie powinno być realizowane na dość rozległym obszarze
wymagającym sieci złożonej z kilku węzłów pomiarowych. W założeniach projektowych przyjęto zastosowanie 3 takich węzłów, których liczba może być w przyszłości zwiększona. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik transmisyjnych (nowoczesne protokoły transmisyjne LPWAN) sieć powinna umożliwiać bezpośrednią transmisję pomiędzy węzłami pomiarowymi, a bramą na całym obszarze pokrycia. W projekcie przewidziano zastosowanie jednej bramy umożliwiającej przetwarzanie i udostępnianie danych pomiarowych odbieranych z węzłów pomiarowych. Zgodnie z założeniami projektowymi do zasilania węzłów sieci zostanie wykorzystana energia odnawialna. Realizacja projektu przyczyni się do rozwoju pracy naukowej członków koła w zakresie konstrukcji i programowania systemów wbudowanych oraz technologii internetu rzeczy (IoT, Internet of Things).

Dalsze propozycje:

• „Lokalizacja przemieszczających się osób wewnątrz budynków”,
  • „System inteligentnego zarządzania oświetleniem”,
  • „Badania nad technikami teletransmisji z zastosowaniem technologi LPWAN”,
  • otwartość na projekty i pomysły zgłaszane przez członków koła.