Dr inż. Marek Zaręba uzyskał stopień doktora hbilitowanego
04-07-2025
Dr inż. Marek Zaręba decyzją Rady Naukowej Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie naukowej automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne. Uchwała Rady Naukowej została podjęta w dniu 02 lipca 2025 r.
Dr hab. inż. Marek Zaręba swoje dokonania naukowe przedstawił w formie cyklu powiązanych tematycznie publikacji naukowych pt. Nowe modyfikacje algorytmów analitycznych oraz analityczno-numerycznych i ich wykorzystanie w matematycznym modelowaniu pola termicznego.
Dr hab. inż. Marek Zaręba jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Jednym z oryginalnych osiągnieć naukowych habilitanta po uzyskaniu stopnia doktora było opracowanie i rozszerzenie oraz udoskonalenie istniejących algorytmów analitycznych obliczania pól następujące metody analityczne oraz analityczno-numeryczne:
- Algorytmy oparte na separacji zmiennych połączonej z superpozycją stanów. Okazały się one szczególnie przydatne w badaniach dynamiki pola termicznego (np. przy wyznaczaniu charakterystyk skokowych i stałych czasowych). Należy podkreślić, że dyskutowane algorytmy szeroko stosowano w układach warstwowo niejednorodnych. W tym zakresie rozważania poświęcone geometriom kartezjańskim i cylindrycznym rozszerzono na układy eliptyczne. W tych ostatnich rozwiązano zagadnienia z wykorzystaniem warunku brzegowego trzeciego rodzaju (Hankela), co w ocenie habilitanta było elementem oryginalnym w opisie tych układów przy podejściu analityczno-numerycznym.
- Algorytmy oparte na funkcji Greena. Wyznaczano i wykorzystywano różne rodzaje tej funkcji zarówno w analizie stanów ustalonych i nieustalonych pola termicznego. Stosowano również zmodyfikowane wersje funkcji Greena dostosowane do ośrodków warstwowo niejednorodnych. W jednym z przypadków wyznaczono tzw. alternatywną funkcję Greena wykorzystywaną w przypadkach słabej zbieżności przy niejednorodnych brzegowych warunkach Dirchletta.
- Algorytmy oparte na twierdzeniu Duhamela. Stosowano je w różnych konfiguracjach i problemach oraz dostosowano je do struktury układów z materiałami niejednorodnymi warstwowo.
Większość pracy naukowej habilitanta realizowana jest na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. Od początku 2023 r. współpracuje on również z pracownikami naukowymi katedry Automatyki, Elektrotechniki i Optoelektroniki Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej. Na wyżej wymienionej uczelni odbył on również staż naukowy w dwóch okresach, trwających łącznie trzy miesiące: od 15.02.2023 do 31.03.2023 oraz od 15.09.2023 do 31.10.2023. Celem stażu było nawiązanie współpracy naukowej w zakresie modelowania matematycznego sprzężonego pola elektromagnetycznego i termicznego w elektroenergetycznych urządzeniach przesyłowych. Habilitant w ramach odbytego stażu opracował m.in. analityczno-numeryczną metodę wyznaczania pola termicznego w jednofazowym i w trójfazowym układzie przewodów (w różnych konfiguracjach ich położenia) przy uwzględnieniu zjawiska naskórkowości i
zbliżenia. Wykorzystano przy tym opracowane przez zespół z Częstochowy dwuwymiarowe rozkłady gęstości prądów w wyżej wymienionych układach, uwzględniając wspomniane wcześniej zjawiska. Oprócz tego opracowano również zależności aproksymacyjne (przydatne w praktyce) dotyczące wyznaczania rozkładów pola termicznego i różnych parametrów w wyżej wymienionych układach. W chwili obecnej współpraca jest dalej rozwijana i dotyczy zagadnień związanych z analizą niestacjonarnego pola termicznego (przy uwzględnieniu zarówno zjawiska naskórkowości i zbliżenia) oraz z badaniem wpływu wyższych harmonicznych gęstości prądu na pole termiczne przewodów.
p class=”std lead”>Serdecznie gratulujemy awansu naukowego i życzymy dalszych sukcesów!