Pomiar kąta obrotu płaszczyzny polaryzacji światła przy użyciu skośnej siatki Bragga

23-09-2024

Seminarium odbędzie się 26 września 2024 roku, o godzinie 10:00, w sali WE-029 Wydziału Elektrycznego.

W prezentacji przedstawiona zostanie metoda pomiaru kąta obrotu płaszczyzny polaryzacji światła propagującego w światłowodzie. Pomiar wykonywany jest za pomocą skośnej siatki Bragga (TFBG) oraz analizatora widma optycznego. Dane uzyskane za pomocą analizatora są przetwarzane za pomocą szybkiej transformaty Fouriera (FFT) w celu uzyskania reprezentacji częstotliwościowej widma światła w postaci zestawu współczynników transformaty. Mierzony kąt obrotu jest obliczany poprzez porównanie współczynników uzyskanych z pomiaru ze współczynnikami zebranymi podczas kalibracji zestawu pomiarowego.

Zbadano, że współczynniki FFT zmieniają się w funkcji obrotu płaszczyzny polaryzacji, a w przypadku niektórych z nich zmiany te mają charakter regularny i mogą być wykorzystane do wyznaczenia kąta obrotu płaszczyzny polaryzacji światła. Przedstawiona metoda działa w zakresie 0-180° obrotu ze średnim błędem 0,08° i medianą błędu 0,03°.