Seminarium doktorskie – mgr inż. Robert Supronowicz

19-09-2024

Zapraszamy na seminarium doktorskie, które odbędzie się 25 wrzesnia 2024 r. o godz. 11:00 w sali Rady Wydziału WE-007. Pan mgr inż. Robert Supronowicz przedstawi wyniki swoich badań w związku ze złożeniem rozprawy doktorskiej pt. „Kształtowanie rozkładów widmowych LEDowych opraw oświetleniowych do zastosowań specjalnych”.
Opiekunem naukowym pracy jest dr hab. inż. Irena Fryc prof. PB z Katedry Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej.

Streszczenie seminarium:

Kształtowanie rozkładów widmowych LED-owych opraw oświetleniowych do oświetlenia wspierającego naturalne cykle okołodobowe u ludzi jest istotnym zagadnieniem badawczym, ponieważ pomimo istniejących rekomendacji ze świata nauki, nie zostały jeszcze opracowane metody osiągania tego celu w sposób wydajny energetycznie. Zdaniem autora, kształtowanie rozkładów widmowych opraw LED jest kluczowym elementem oświetlenia, które realizuje zarówno potrzeby wzrokowe, jak i potrzeby związane z oświetleniem melanopowym, stymulującym cykle okołodobowe u ludzi.
Obecne standardy oświetleniowe w dużej mierze koncentrują się na aspektach wizualnych, zaniedbując kształtowanie rozkładów widmowych opraw, które odpowiadałyby na potrzeby związane z regulacją cykli okołodobowych. Proponowane przez Międzynarodową Komisję Oświetleniową (CIE) standardy, zgodne z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ na rok 2030, mają na celu zmianę podejścia do projektowania oświetlenia, tak aby wspierało fizjologię człowieka i poprawiało zdrowie oraz dobrostan. CIE, opierając się na najnowszych badaniach, zapowiedziała (dnia 30 sierpnia 2024), że oświetlenie melanopowe, wspierające naturalne cykle okołodobowe, w nadchodzących standardach stanie się obligatoryjne, co jest istotne z punktu widzenia zdrowia publicznego.

Planowana rozprawa doktorska jest zgodna z tymi nowymi wytycznymi i podejmuje analizę rozwiązań oświetleniowych, które pozwolą w sposób wydajny energetycznie spełniać przyszłe wymagania. Badanie obejmuje zarówno obecnie stosowane oprawy LED bazujące na luminoforach, jak i rozwijające się technologie opraw opartych na monobarwnych źródłach LED. W pracy opracowano dedykowane rozkłady widmowe, dostosowane do zróżnicowanych potrzeb użytkowników w różnym wieku. Uwzględniono również takie czynniki jak wymiary pomieszczeń, materiały wykończenia wnętrz oraz bryły fotometryczne opraw, aby zapewnić jak najwyższą efektywność energetyczną.

Dodatkowo, praca przedstawia autorską koncepcję oświetlenia inkluzywnego wiekowo, wspierającego naturalne cykle okołodobowe oraz proponuje metodę parametryzacji oświetlenia, która zapewnia zbilansowanie strumienia energetycznego na płaszczyznach poziomych i pionowych. Rozwiązania te wpisują się w cele ONZ na rok 2030 oraz strategię badawczą CIE 2023, kładącą nacisk na poprawę jakości życia i zdrowia w przestrzeniach edukacyjnych oraz miejscach użyteczności publicznej, z jednoczesnym uwzględnieniem optymalizacji zużycia energii.