Seminarium naukowe: postępowanie habilitacyjne dr inż. Roberta Sobolewskiego
03-07-2023Uprzejmie zapraszamy na seminarium naukowe, w tracie którego dr inż. Robert Sobolewski przedstawi wyniki prac naukowych, które stanowią podstawę ubiegania się o nadanie stopnia doktora habilitowanego.
Prelegent: dr inż. Robert Sobolewski
Tytuł seminarium: Metody modelowania i prognozowania mocy wyjściowej turbin i farm wiatrowych oraz wybrane zagadnienia analizy i oceny produktywności powyższych źródeł energii.
Data seminarium: 7 lipca 2023 r. (piątek), godz. 10:00.
Miejsce: aula WE-030.
Zakres seminarium:
Udział energetyki wiatrowej w globalnym wytwarzaniu energii elektrycznej systematycznie rośnie. W ostatnim czasie wzrost ten jest determinowany postępującą w wielu krajach transformacją energetyczną, pilną potrzebą ochrony klimatu i kryzysem energetycznym wywołanym istotnym wzrostem cen surowców energetycznych na świecie.
Prowadzone przez prelegenta badania naukowe mają na celu opracowanie rozwiązań wpierających poprawę konkurencyjności energetyki wiatrowej i współpracy źródeł wiatrowych z systemami elektroenergetycznymi. Główne kierunki prac, które zostaną scharakteryzowane w trakcie seminarium dotyczą:
- modelowania analitycznego niezawodności i eksploatacji (w tym obsługi) wybranych elementów turbin i farm wiatrowych (elementów wewnętrznych sieci elektroenergetycznych farm wiatrowych);
- modelowania symulacyjnego prędkości wiatru oraz mocy wyjściowej turbin i farm wiatrowych;
- krótko- i średnioterminowego prognozowania mocy wyjściowej turbin wiatrowych;
- oceny produktywności turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu na podstawie historycznych danych o produkcji energii i meteorologicznych.
Seminarium jest związane z prezentacją wyników prac naukowych, przed podjęciem przez Radę Naukową Wydziału Elektrycznego uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przeprowadzenie postępowania dotyczącego nadania stopnia doktora habilitowanego. W szczególności zostanie zaprezentowane podsumowanie osiągnięcia naukowego w postaci cyklu powiązanych tematycznie artykułów oraz będą omówione główne oryginalne osiągnięcia opisane w publikacjach. Podana zostanie również ogólna charakterystyka pozostałych osiągnięć naukowych, dydaktycznych i organizacyjnych.