Jubileuszowa edycja seminarium ELSEP na Wydziale Elektrycznym

25-05-2023

Już po raz dwudziesty fachowcy z branży elektrotechnicznej spotkali się na seminarium ELSEP, które od 2003 roku organizuje Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej wspólnie z białostockim oddziałem Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Podlaską Izbą inżynierów Budownictwa.

Seminarium ELSEP wpisało się na trwałe w kalendarz imprez naukowo-technicznych regionu, osiągając wysoki poziom merytoryczny. Wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ stało się forum wymiany doświadczeń teoretyków i praktyków z dziedziny elektrotechniki. Część seminaryjna umożliwiła uczestnikom uzupełnienie wiedzy specjalistycznej o nowe wiadomości z zakresu zmieniających się norm, nowych rozwiązań technicznych stosowanych urządzeń oraz poznanie efektów najnowszych badań naukowych.

Referaty wygłoszone podczas seminarium:

• dr hab. inż. Sławomir Cieślik, prof. Politechniki Bydgoskiej, prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich „Transformacja energetyczna. Kogo dotyczy i kto powinien być nią zainteresowany”,
  • dr inż. Zbigniew Skibko, Andrzej Borusiewicz, Wacław Romaniuk „Biogazownia rolnicza źródłem energii dla gospodarstw rolnych”,
  • Karol Łapiński „Bezpieczeństwo instalacji prosumenckich i sieci elektroenergetycznych”,
  • Mirosław Schwann „Wpływ doboru ochrony od przepięć i doboru wymaganej wytrzymałości izolacyjnej na awaryjność transformatorów suchych SN/nn”,
  • dr inż. Marcin Sulkowski „Bezpieczeństwo w systemach zarządzania energią elektryczną w budynkach w świetle obowiązujących norm”,
  • Szymon Szczur „Jak zadbać o bezpieczeństwo instalacji i sieci elektroenergetycznych”,
  • Daniusz Sajewicz. Dariusz Rybak. Tomasz Klonowski „Zabezpieczenia eliminacyjne w urządzeniach EAZ. metoda fałowa detekcji zwarć występujących w liniach SN”.

Nad poziomem seminarium czuwał komitet naukowo-programowy w składzie:

1. dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB (przewodniczący);
  2. dr hab. inż. Bogusław Butryło, prof. PB (wiceprzewodniczący);
  3. mgr inż. Paweł Mytnik (wiceprzewodniczący);
  4. dr inż. Grzegorz Hołdyński (sekretarz);
  5. dr inż. Krzysztof Woliński.

Części seminaryjnej towarzyszyły prezentacje i pokazy przygotowane przez firmy z branży elektrotechnicznej. Na korytarzach Wydziału Elektrycznego swoje stoiska przygotowało 20 firm, które prezentowały swoje rozwiązania techniczne wykorzystywane w elektroenergetyce.

Osobną ekspozycję przed budynkiem wydziału przygotowała firma Wiśniewski Nidzica. Szczególnie interesującym jej elementem był unikatowy i stosunkowo rzadko wykorzystywany helikopter, służący do diagnostyki linii elektroenergetycznych i do realizacji prac na liniach wysokiego napięcia.

Śmigłowiec wykorzystywany jest w okresowych oględzinach linii wysokiego i średniego napięcia. Brygada elektromonterów przemieszcza się wtedy wzdłuż kilometrowych odcinków linii, przygląda się pracy urządzeń i sporządza raporty, na podstawie których zlecane są prace m.in. podcinki gałęzi lub wymiany przegrzewających się elementów. Helikopter wyposażony jest w zestawy kamer termowizyjnych, skanerów i układów nawigacyjnych, rejestrujących miliony punktów, z których tworzone są obrazy 3D linii. Dzięki tak pozyskanym informacjom skraca się czas inwentaryzacji oraz poszerza zakres oceny stanu technicznego elementów linii, będących często poza zasięgiem wzroku pracownika terenowego. Helikopter można wyposażyć także w potężną podwieszaną piłę o dziesięciu ostrzach, która służy do przycinania gałęzi. Oprócz helikoptera dostępny do zwiedzania był także zestaw do wtłaczania kabli pod ciśnieniem oraz mobilne laboratorium do testowania kabli wysokiego napięcia podczas remontów i konserwacji.

Wydarzenie honorowym patronatem objęła Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.