Elektromobilność – nadzieje, szanse i wyzwania
23-05-2023
Czy jesteśmy jako społeczeństwo gotowi na zastąpienie pojazdów o napędzie spalinowym samochodami elektrycznymi? Czy kwestie technologiczne i ekonomiczne nie staną się barierą nie do przejścia? Czy czeka nas rewolucja?
O tych kwestiach w programie „Ważna sprawa” z redaktorem Adamem Janczewskim rozmawiali naukowcy z Politechniki Białostockiej: dr inż. Jarosław Werdoni z Wydziału Elektrycznego oraz dr Łukasz Nazarko z Wydziału Inżynierii Zarządzania.
Pełny zapis dyskusji jest dostępny na stronie Polskiego Radia Białystok
Dostępna jest także wersja do pobrania
Inspiracją do rozmowy były nowe regulacje dotyczące elektromobilności, które niedawno zostały przyjęte. Przedstawiciele krajów Unii Europejskiej przyjęli przepisy, zgodnie z którymi od 2035 roku na terenie UE będzie można rejestrować wyłącznie samochody zasilane paliwami neutralnymi dla klimatu. W życie weszło także rozporządzenie w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych, które zakłada m.in. wprowadzenie obowiązku budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych co 60 km na trasach znajdujących się w europejskiej sieci TEN-T. Każda stacja powinna zapewniać ładowanie z mocą co najmniej 400 kW, a od roku 2028 wymagana moc ma wzrosnąć do 600 kW.
Wprowadzane zmiany zwiększą zapotrzebowanie na fachowców z dziedziny elektrotechniki, a szczególnie elektromobilności. Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej odpowiednio wcześniej podjął stosowne działania i od roku akademickiego 2024/2025 w ofercie wydziału pojawi się nowy kierunek – Elektromobilność. Z pewnością będzie on ciekawą propozycją dla absolwentów szkół średnich.