Regionalne obchody Światowego Dnia Metrologii oraz finał konkursu METROLIGA

15-05-2023

Dla uczczenia Światowego Dnia Metrologii, popularyzacji metrologii, w tym technik pomiarowych na rzecz ochrony środowiska, Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku wraz z Politechniką Białostocką i Uniwersytetem w Białymstoku zorganizował regionalne obchody w dniu 22 maja 2023 r. Główne uroczystości odbędą się na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku przy ulicy Ciołkowskiego 1K.

W ramach tych obchodów odbędzie się finał Konkursu Wiedzy o Metrologii „METROLIGA” dedykowany dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Patronatu Konkursowi udzielili: Minister Edukacji i Nauki, Prezes GUM, Rektor PB, Rektor UwB, Podlaski Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Podlaskiego i Polska Unia Metrologiczna. Tematem Światowego Dnia Metrologii 2023 są „Pomiary wspierające globalny system żywnościowy”. Temat ten został wybrany ze względu na rosnące wyzwania związane ze zmianami klimatu i globalną dystrybucją żywności na świecie, którego populacja osiągnęła 8 miliardów pod koniec 2022 roku.

Światowy Dzień Metrologii to doroczne święto podpisania Konwencji Metrycznej w dniu 20 maja 1875 roku przez przedstawicieli siedemnastu państw. Pierwotny cel Konwencji Metrycznej – ogólnoświatowa jednolitość miar – pozostaje dziś tak samo ważny jak w 1875 roku.

plakat Światowego Dnia Metrologii – Główny Urząd Miar

Z tej okazji Martin Milton – Dyrektor BIPM oraz Anthony Donnellan – Dyrektor BIML napisali do metrologów list:

list z okazji Światowego Dnia Metrologii (dokument PDF dostępny cyfrowo, w języku angielskim, 181 kB)

Regionalne obchody Światowego Dnia Metrologii oraz Finał Konkursu Wiedzy o Metrologii – harmonogram

Program uroczystości – 22 maja 2023 r. (poniedziałek)

9:00

Rejestracja uczestników

9:30

Uroczyste otwarcie Konferencji

9:45

Metrologia chemiczna: wyzwania i ograniczenia, prof. dr hab. Ewa Bulska

10:25