Profesor Tadeusz Kaczorek otrzymał Medal 50-lecia Polskiej Sekcji IEEE

24-04-2023

Profesor Tadeusz Kaczorek, wybitny naukowiec i badacz, otrzymał dyplom uznania oraz Medal 50-lecia Polskiej sekcji IEEE za swoją wieloletnią aktywność naukową w dziedzinie elektrotechniki i automatyki.

Dyplom został wręczony podczas uroczystej ceremonii 50-lecia IEEE w Warszawie. To bardzo ważna uroczystość dla społeczności związanej z rozwojem wiedzy w obszarach: informatyki, elektroniki, elektrotechniki, telekomunikacji, automatyki, inżynierii biomedycznej, geoinformatyki, kryptologii, cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji i pokrewnych dziedzin.

Podczas Posiedzenia Rady Dyscypliny Automatyka, Elektronika Elektrotechnika i Technologie Kosmiczne, która odbyła się w środę 19 kwietnia, Dziekan Wydziału Elektrycznego, dr hab. inż. Bogusław Butryło, prof. PB składając gratulacje profesorowi Kaczorkowi, podkreślił jego wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i ogromny wkład w rozwój polskiej elektrotechniki i automatyki, a także niezwykłe poświęcenie dla rozwoju młodej kadry naukowej. Podkreślił również, że profesor Kaczorek jest wzorem dla młodszych pokoleń naukowców i inżynierów.

Dyplom uznania Polskiej sekcji IEEE dla profesora Tadeusza Kaczorka to zasłużone wyróżnienie dla wybitnego naukowca, który przez wiele lat poświęcał swoje życie na badania i rozwój nauki w Polsce.

Gratulujemy profesorowi Kaczorkowi i życzymy mu dalszych sukcesów!

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Kaczorek – światowej sławy uczony w dziedzinie automatyki i elektrotechniki.

Urodził się 27 kwietnia 1932 roku. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej (1956). Od roku 2003 jest profesorem na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej.

Działalność naukowa Prof. Tadeusza Kaczorka dotyczy zagadnień automatyki oraz elektrotechniki, ze szczególnym uwzględnieniem teorii sterowania i teorii układów dynamicznych. Jest pionierem badań w dziedzinie dyskretnych układów dynamicznych o wielu zmiennych niezależnych, układów osobliwych oraz układów o pochodnych rzędu ułamkowego, a także tak zwanych dodatnich układów dynamicznych, dla których przedstawił oryginalne, jednolite ujęcie teoretyczne. Wyniki Jego prac opublikowane zostały przez wydawnictwo Springer-Verlag w latach 1985 i 2002, zyskując światowe uznanie. Dorobek naukowy Prof. Kaczorka obejmuje ponad 1300 publikacji, w tym artykułów, książek i monografii wydanych w najbardziej prestiżowych wydawnictwach zagranicznych. Wypromował kilkudziesięciu doktorów i recenzował wiele rozpraw doktorskich, habilitacyjnych i wniosków profesorskich. Z Jego szkoły naukowej wyszło wielu profesorów, z których część pracuje w USA i Wielkiej Brytanii. Kilkadziesiąt razy wyjeżdżał na zaproszenie renomowanych uniwersytetów z Japonii, USA, Kanady, Indii, Australii, Anglii, Francji, Włoch, Norwegii, RFN, Szwajcarii, Finlandii, Grecji, prowadząc wykłady w charakterze profesora zaproszonego.

Jest członkiem licznych międzynarodowych komitetów naukowych oraz organizatorem i przewodniczącym sesji naukowych światowych kongresów. Jest członkiem editorial board m.in. International Journal Multidimensional Systems and Signal Processing, Foundations of Computing and Decision Sciences. Był redaktorem naczelnym (obecnie honorowy redaktor naczelny) kwartalnika Bulletin of the Polish Academy of Sciences – Technical Sciences.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest doktorem honoris causa 13 polskich uczelni.

Dziekan WE wręcza nagrodę prof. Tadeuszowi Kaczorkowi.
prof. Tadeusz Kaczorek z medalem.
Medal 50-lecia polskiej sekcji IEEE
Dyplom medalu wręczonego prof. Tadeuszowi Kaczorkowi.