Seminarium naukowe: MILP based battery sizing and profit maximization of a solar PV based EV charging station

20-04-2023

Uprzejmie zapraszamy na seminarium naukowe w języku angielskim dotyczące optymalizacji doboru magazynu energii do stacji ładowania wykorzystującej instalację fotowoltaiczną.

Prelegent: dr inż. Andu Dukpa, Katedra Elektrotechniki, Energoelektroniki i Elektroenergetyki

Tytuł referatu: MILP based battery sizing and profit maximization of a solar PV based EV charging station

Termin: 26 kwietnia 2023 r. (środa), godz. 10.15

Miejsce: Wydział Elektryczny, Aula III

The main limitations discouraging the promotion and use of electric vehicles (EVs) are the characteristics of the EV battery and lack of easy access to charging stations. For solar PV based charging station, both the solar power and the arrival of EVs for charging are highly stochastic. In this work, both solar PV forecast, and the probability of EV arrival are considered to optimize the operation of an off-grid solar PV based commercial charging station using a battery energy storage system (BESS).

BESS supports the sale of power when the solar PV generation is low and subsequently captures energy from the solar PV when the generation is high. A strategy is proposed to optimally size the BESS to realize maximum profit. A mixed integer linear programming (MILP) method is used to determine the optimal solution.

Dr inż. Andu Dukpa: adiunkt w Katedrze Elektrotechniki, Energoelektroniki i Elektroenergetyki, specjalista w zakresie elektrotechniki oraz ekonomii systemów zasilania. Przed podjęciem pracy na Politechnice Białostockiej kierował Jigme Namgyel Engineering College Royal University of Bhutan. Odbył także staże w Kanadzie i Tajlandii.

Zapraszamy do zapoznania się z  harmonogramem seminariów naukowych na Wydziale Elektrycznym.