Prof. dr inż. Henryk Tunia (1925 – 2023) – specjalista w dziedzinie energoelektroniki i elektroniki przemysłowej

17-04-2023

Z głębokim żalem żegnamy prof. dr inż. Henryka Tunię, cenionego naukowca, zasłużonego nauczyciela akademickiego, wychowawcę wielu pokoleń elektryków, wieloletniego pracownika Politechniki Warszawskiej, doktora Honoris Causa Politechniki Białostockiej, Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Prof. dr inż. Henryk Tunia pracował w Politechnice Warszawskiej od 1954 r. Był emerytowanym profesorem Politechniki Warszawskiej, Dziekanem Wydziału Elektrycznego PW w latach 1971-1981.

Prof. dr inż. Henryk Tunia był wybitnym specjalistą w skali światowej w dziedzinie energoelektroniki i elektroniki przemysłowej. Opublikował kilkanaście podręczników i monografii oraz kilkaset artykułów naukowych. Kierował wieloma projektami badawczo rozwojowymi na rzecz przemysłu krajowego, co zaowocowało autorstwem lub współautorstwem 35 patentów. Był promotorem pięćdziesięciu doktorów. Kilku z doktorów zostały później nadane tytuły profesora.

Prof. dr inż. Henryk Tunia został uhonorowany tytułem doktora Honoris Causa Politechniki Białostockiej w 2009 r., w uznaniu wybitnych osiągnięć w dziedzinie energoelektroniki i elektroniki przemysłowej, szerokiej współpracy z pracowniami naszej uczelni, wsparcia w rozwoju naukowym specjalności energoelektronika na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej.

Patronował wielu krajowym i międzynarodowym konferencjom naukowym. Był członkiem Rad Naukowych m.in. w Instytucie Motoryzacji w Warszawie, w Instytucie Fizyki Politechniki Warszawskiej, na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej, w Politechnice Rzeszowskiej, w Instytucie Elektrotechniki w Międzylesiu. Wyrazem uznania i autorytetu jakim środowisko naukowe darzyło prof. Henryka Tunię, był wybór do Komitetu Badań Naukowych oraz Centralnej Komisji ds. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych (1994 r.).

Jako przewodniczący Zespołu Dydaktyczno-Wychowawczego Elektrotechniki (w latach 1970) prowadził aktywną działalność na rzecz unowocześnienia programów nauczania na wydziałach elektrycznych polskich uczelni. Zainicjował, zorganizował i uruchomił pierwsze w Polsce studia w specjalności energoelektronika.

Prof. dr inż. Henryk Tunia zmarł 5 kwietnia 2023 r., w wieku 98 lat.