Seminarium doktoranckie „Modelowanie parametrów spektrofotometrycznych oprawy SSL z wydzielonym luminoforem”

23-03-2023

Zapraszamy na seminarium doktoranckie, które odbędzie się 29 marca 2023 r. o godz. 10:15 w sali Rady Wydziału WE-007.
Pan mgr inż. Mateusz Paweł Prorok przedstawi wyniki swoich badań w związku ze złożeniem rozprawy doktorskiej.

Promotorem rozprawy jest dr hab. inż. Maciej Zajkowski, Prof. PB z Katedry Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego PB.

W czasie seminarium zostanie przedstawiona autorska metoda modulacji amplitudowej PWM monochromatycznego emitera promieniowania sprzężonego
z wydzielonym wirującym luminoforem sektorowym. Wykorzystując jednoemiterowe źródło wymuszające na długości fali 455 nm zrealizowano płynną, dynamiczną zmianę najbliższej temperatury barwowej CCT w przedziale od 2700 K do 5000 K, przy zachowaniu stabilności innych parametrów jakościowych światła białego. Ponadto sprawność wynikowa układu oprawy SSL jest stała, niezależnie od ustawionego punktu pracy kolorymetrycznej.

Ponadto, zostanie omówiony własny schemat prototypowy oprawy SSL wraz z zaprojektowaną prowadnicą optyczną podpartą wektorowymi obliczeniami numerycznymi. Na bazie układu, stworzono inherentny model matematyczny powiązania nastaw licznika sprzętowego generatora PWM z uzyskiwaną najbliższą temperaturą barwową CCT, przy jednoczesnej analogowej regulacji stabilności wartości strumienia świetlnego. Ta część prezentacji przeznaczona zostanie na realizację części obliczeniowej i przedstawienia newralgicznych przypadków pracy oprawy SSL, względem parametru nastaw zmiennych sprzętowych. Wyprowadzono wzory definiujące udział mieszanych strumieni świetlny cząstkowych oprawy od zadanych wejściowych parametrów brzegowych.

Seminarium zamknięte zostanie podsumowaniem i przedstawieniem analizy możliwości rozwinięcia metody sterowania parametrami barwnymi światła wykorzystując struktury rozszerzonego wirującego luminoforu sektorowego z oknem transmisyjnym dopełniając górną regulację CCT do nawet 12000 K, przy obserwowanym nieznacznym zwiększeniu całkowitej skuteczności świetlnej źródła.

Serdecznie zapraszamy!