Projekt dr inż. Urszuli Błaszczak uzyskał finansowanie w konkursie „Polska Metrologia”

13-06-2022

Dr inż. Urszula Błaszczak uzyskała finansowanie projektu badawczo-rozwojowego pt. „Opracowanie metody i stanowiska do wzorcowania przyrządów pomiarowych dedykowanych do pomiarów rozkładów luminancji”, w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Polska Metrologia”.

Jego celem jest opracowanie metody wzorcowania matrycowych mierników luminancji oraz prototypu stanowiska, niezbędnego jednostkom Głównego Urzędu Miar. Jest to szczególnie istotne, ponieważ w Polsce znajduje się jeden z kilku w skali świata producentów tych przyrządów pomiarowych, jednych z najnowocześniejszych, stosowanych w technice świetlnej, służących między innymi do oceny jakości oświetlenia dróg.

Celem programu Polska Metrologia jest m.in. wspieranie realizacji projektów służących podniesieniu poziomu zdolności badawczych instytucji metrologicznych w Polsce i zwiększeniu konkurencyjności polskiej gospodarki w strategicznych dla kraju obszarach. Projekt o łącznej wartości 978 312,00 zł, będzie realizowany przez zespół pracowników Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej (lider konsorcjum) przy wsparciu pracowników Politechniki Rzeszowskiej. Stanowi on znaczące rozwinięcie podjętej już współpracy pomiędzy Wydziałem i Głównym Urzędem Miar oraz Okręgowym Urzędem Miar w Białymstoku.

Dr inż. Urszula Błaszczak jest absolwentką kierunku Elektronika i Telekomunikacja na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. W 2009 roku obroniła rozprawę doktorską z zakresu techniki świetlnej na temat metody pomiaru olśnienia przykrego, której realizacja wymagała zgłębienia problematyki pomiarów rozkładów luminancji. Jej zainteresowania naukowe są ukierunkowane na zastosowania diod elektroluminescencyjnych oraz zagadnienia oświetlenia zintegrowanego z uwzględnieniem pozawzrokowego oddziaływania światła. Należy do PTETiS oraz SEP, (jest członkiem prezydium i wiceprzewodniczącą Polskiego Komitetu Oświetleniowego SEP). Jest przedstawicielem Polski w Wydziale 6 Międzynarodowej Komisji Oświetleniowej CIE i aktywnym uczestnikiem prac komitetów tematycznych CIE w zakresie charakterystyk światła dziennego oraz oświetlenia zintegrowanego, gdzie współpracuje z naukowcami m.in. z Niemiec, Włoch, USA, Chin, Danii, Belgii, Hiszpanii, Francji. Była wykonawcą i koordynatorem w projektach badawczo-rozwojowych finansowanych przez NCBiR i EEA oraz projektu NAWA Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe. Aktualnie uczestniczy również w realizacji projektu NAWA w ramach programu Spinaker.

Serdecznie gratulujemy!