Zwycięstwo w konkursie „Młodzi Innowacyjni”
29-05-2022Inż. Józef Szymelewicz zdobył I nagrodę za pracę dyplomową inżynierską pt. „Projekt i wykonanie robota mobilnego do usuwania Leptinotarsa decemlineata z uprawy ziemniaka”, której promotorem jest dr inż. Roman Trochimczuk z Katedry Automatyki i Robotyki Wydziału Elektrycznego.
Wyniki konkursu zostały ogłoszone 26 maja 2022 r. podczas XXVI konferencji AUTOMATION, która odbyła się w siedzibie Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie. Autorzy wybranych prac konkursowych zaprezentowali je w formie prezentacji w trakcie konferencji AUTOMATION 2022.
Konkurs „Młodzi Innowacyjni” jest ogólnopolskim konkursem skierowanym do absolwentów kierunków ścisłych i technicznych studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych uczelni wyższych na terenie Polski. W tej XIV edycji konkursu oceniane były prace doktorskie, inżynierskie lub magisterskie pod względem walorów poznawczych, naukowych, a także możliwości praktycznego wdrożenia wyników prac w automatyce, robotyce lub pomiarach.
Stonka ziemniaczana (Leptinotarsa decemlineata) jest najgroźniejszym szkodnikiem w uprawie ziemniaka. Żerując na liściach, kwiatach i łodygach powoduje ogromne straty w jego plonach. Niezwykle trudno jest uratować ziemniaki przed tym szkodnikiem ponieważ owad przystosowuje się do pestycydów i rozmnaża się bardzo szybko. Gdy się pojawi, konieczne jest ręczne usuwanie larw stonki oraz dorosłych chrząszczy, a także wykonywanie oprysków preparatami opartymi na naturalnych składnikach. W swojej pracy Student zaproponował mechaniczne usuwanie larw stonki ziemniaczanej – zaprojektował i wykonał mobilnego robota do usuwania szkodnika w sposób ekologiczny, dzięki któremu ziemniaki pozostaną naturalne i nieskażone „chemią”. Praca inżynierska została przygotowana w ramach kształcenia na kierunku Automatyka i Robotyka prowadzonym przez Wydział Mechaniczny i Wydział Elektryczny PB. Praca zrobiła tak duże wrażenie na jurorach, że zdobyła I miejsce w kategorii prac inżynierskich a autorowi przyznano I nagrodę w wysokości 2 500 złotych.
Inż. Józef Szymelewicz komentuje swoją wygraną:
Jest bardzo miło otrzymać wyróżnienie za pracę, dla której poświęca się dużo energii i czasu. Tu chciałbym podziękować mojemu promotorowi (dr. inż. Romanowi Trochimczukowi), a szczególnie jestem wdzięczny mojej rodzinie, która mnie zawsze wspiera. Oczywiście składa się na to poświęcenie bardzo wielu osób, dlatego też wszystkim dziękuję. Jestem też wdzięczny za możliwość bycia na tak prestiżowym pod względem naukowym wydarzeniu, cieszę się z otrzymanej nagrody, oraz z tego że mogłem poznać innych dyplomantów oraz posłuchać o ich ciekawych badaniach. Mam nadzieję, że nasze prace będą ludziom na pożytek i Bogu na Chwałę!
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!